Śpiew łączy i przynosi pokój

W Lublinie, ale też Chełmie, Kazimierzu Dolnym, Puławach i Lubartowie od 4 do 7 lipca ponad 20 młodzieżowych chórów z Polski i Europy Wschodniej koncertowało w ramach X Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. Okazją do zorganizowania Kongresu właśnie w Lublinie były obchody 450-lecia unii lubelskiej oraz rocznica 200. urodzin Stanisława Moniuszki.


Oprócz młodych śpiewaków z Polski do Lublina zjechali chórzyści z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier zrzeszeni w międzynarodowej federacji Pueri Cantores. Tegoroczne kongresowe hasło brzmiało „Ut unum sint” („Aby byli jedno”). Wydarzenie rozpoczęło się w miniony czwartek (4 lipca) przemarszem chórzystów z placu Litewskiego na plac Zamkowy, gdzie późnym popołudniem nastąpiła ceremonia otwarcia. Następnego dnia młodzi śpiewacy uczestniczyli w lubelskiej katedrze z muzycznej „Modlitwie o pokój”, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji bp. Mieczysław Cisło.

Należy tu odnotować, że właśnie idea szerzenia pokoju na świecie przyświecała w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku występom paryskich chórów chłopięcych zrzeszonych jako „Mali Śpiewacy Drewnianego Krzyża”, które w 1944 roku dały początek zawiązanej w Paryżu Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. Federacja skupia dziś katolickie chóry chłopięce, dziewczęce, dziecięce oraz młodzieżowe z całego świata. Polska Federacja Pueri Cantores dołączyła do tego grona w 1992 r.

W piątek zespoły rozjechały się po całym regionie by wziąć udział w Nocy Chórów. Wieczorem, o godzinie 19, w siedmiu kościołach rzymskokatolickich, w tym w trzech lubelskich, rozpoczęły się niezależne od siebie koncerty.

W Lublinie w kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Męczenników Majdanka 27 wystąpiły: Chór Padanyi Schola Catolica Veszprem, Pueri Cantores Lublinenses i Vox Mirabilis Chamber Choir Szekesfeherva. W bazylice pw. św. Stanisława (oo. Dominikanie) przy ul. Złotej 5 koncertowały chóry: Canticum Novum oraz Pueri Cantores Cracovienses, natomiast w kościele pw. św. Józefa przy ul. Filaretów 7: Pueri Cantores Tarnovienses oraz Cantores Minores. Poza tym koncerty odbyły się w Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Puławach oraz Chełmie.

Wszystkie chóry w jednym miejscu można było podziwiać podczas sobotniego koncertu galowego w kościele pw. Św. Rodziny w Lublinie. W ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory Stanisława Moniuszki, hymny Henryka Jana Botora i inne utwory religijne polskich kompozytorów.

X Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores zakończyła 7 lipca msza św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie pod przewodnictwem metropolity lubelskiego, abp. Stanisława Budzika. MS