Śpiewacy z katedry oczarowali Węgrów

Chór „Pueri Cantores Lublinenses”

Lubelski Archidiecezjalny Chór „Pueri Cantores Lublinenses” został nagrodzony w kwietniu „Złotym Dyplomem” na Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chórów Dziecięcych w Székesfehérvár na Węgrzech.


Młodzi chórzyści (58 chłopców) z lubelskiego „Pueri Cantores Lublinenses” pod batutą swojego dyrygenta, ks. Attila Honti, wykonali przed festiwalową publicznością szereg religijnych utworów polskich kompozytorów. W uznaniu wysokiego poziomu chóru Węgierski Związek Chórów i zespołów muzycznych przyznał mu „Złoty Dyplom”. Jest to jedna z najważniejszych nagród w dziedzinie chóralistyki na Węgrzech. Oprócz tego chór został nagrodzony przez publiczność owacją na stojąco.

Wkrótce po powrocie do Lublina chór można było usłyszeć podczas kilku uroczystości w archikatedrze lubelskiej. Lubelski Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Lublineneses” śpiewał podczas liturgii krzyżma 18 kwietnia w Wielki Czwartek. Jego występ można było podziwiać także podczas koncertu muzyki pasyjnej w Niedzielę Palmową 13 kwietnia w tej samem świątyni.

Wyjątkowy występ chóru, który koniecznie trzeba odnotować, miał miejsce wieczorem, 29 marca br. „Pueri Cantores…” uświetnił tego dnia uroczystą eucharystię, odprawioną w archikatedrze z okazji 100-lecia Izby Adwokackiej w Lublinie, w której wzięli udział przedstawiciele izb adwokackich z całej Polski. Na zakończenie mszy św. uczestniczący w niej abp. Stanisław Budzik wyraził bardzo pozytywną opinię na temat chóru, podkreślając, że istnieje on naprawdę niedługo.

Nie była to tylko czysta kurtuazja. Lubelscy prawnicy kilka dni później udowodnili, że naprawdę zauważyli zaangażowanie chórzystów i dyrygenta w uświetnienie uroczystości. 1 kwietnia br. dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, mec. Stanisław Estreich, oraz rzecznik prasowa ORA Lublin, mec. Seweryna Sajna, uroczyście wręczyli członkom chóru Medal 100-lecia Izby Adwokackiej w Lublinie.

Krótka historia

Chór „Pueri Cantores Lublinenses” został powołany przez abp. Stanisława Budzika 23 maja 2015 r. Jego dyrygentem i dyrektorem jest ks. Attila Honti, który urodził się w Debreczynie na Węgrzech. W Lublinie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. W 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest także absolwentem Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Siedziba chóru znajduje się przy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. W repertuarze chóru znajdują się utwory Stanisława Moniuszki, G.G. Gorczyckiego, A. Chlondowskiego, K. Pasionka oraz kompozytorów zagranicznych, w tym np. Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Monika Skarżyńska