Spokojnie jak na sesji

Bez dyskusji i bez emocji, z kilkoma zaledwie interpelacjami – tak wyglądało ostatnia sesja Rady Miasta Świdnik. Jeszcze zanim rozpoczęły się obrady, radni na własne oczy mogli przekonać się, jak działa auto, dron i sprzęt do badania jakości powietrza, w jaki wyposażony został ostatnio ekopatrol Straży Miejskiej.


Zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, przekształcenie sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie i kilka uchwał w sprawie przedłużenia umowy wynajmu kilku nieruchomości stanowiących mienie miasta – m.in. takie uchwały na ostatniej sesji przyjęli radni Świdnika. Wszystkie przegłosowano jednomyślnie i bez dyskusji. Jedynie przy okazji uchwały w sprawie wynajęcia na okres do 3 lat lokalu użytkowego przy ul. Wyszyńskiego 12 (chodzi o lokal o pow. 22,24 mkw. na najniższej kondygnacji budynku, w którym mieści się także MOPS) radny Andrzej Kaciuczyk zwrócił uwagę, że kontrola, jaką przeprowadzili swego czasu w MOPS-ie radni, wykazała, że ośrodek ma mało pomieszczeń do pracy. Brakuje np. wolnej powierzchni na archiwum. Przewodniczący rady, Janusz Królik, z kolei wspomniał, że kierownik ośrodka zwracał się z prośbą, aby wydzierżawić lokal na rok czasu, bo prawdopodobnie te pomieszczenie będą potrzebne.
Andrzej Radek, zastępca burmistrza ds. komunalnych, wyjaśniał, że nie ma przeciwwskazań by wynająć pomieszczenia na rok, ale za jakiś czas MOPS częściowo przeniesie się na ul. Konopnickiej, gdzie swoją siedzibę ma teraz Pegimek.
– W roku przyszłym Pegimek będzie robił dyslokację. Część pracowników zostanie przeniesiona na ul. Krępiecką, a budynek przy Konopnickiej z punktu widzenia MOPS-u spełnia wszystkie kryteria. Nie ma barier architektonicznych i leży w centrum miasta. Tam mógłby być realizowany programu 500 Plus. Znalazłoby się też miejsce na archiwum. Już w tej chwili MOPS wynajmuje w tymże budynku przy Konopnickiej powierzchnię na archiwum – mówił A. Radek.

Radni pytali

Na sesji radni zgłosili kilka interpelacji. Radny A. Kaciuczyk zwrócił uwagę na brak oświetlenia al. Lotników Polskich na odcinku od kina do bramy PZL.
– Składałem już interpelacje w tym temacie. Sprawa została załatwiona, ale teraz jest to samo. Problem polega na tym, że po naprawieniu znów jest ciemno. Prosiłbym, aby zaalarmować zakład energetyczny – mówi radny.
Wacław Księski pytał o to, kiedy korty tenisowe zostaną otwarte dla mieszkańców. Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza do spraw inwestycji tłumaczył, że miasto wstrzymało wykonawcę z rozkładaniem linii.
– Jeżeli warunki pogodowe będą już sprzyjające, dostanie od nas zielone światło, aby te linie rozłożyć i przygotować kort do gry. Jeśli chodzi o budynek, te prace, które pozwoliliśmy wykonać, zostały wykonane – wyjaśniał wiceburmistrz.
Radny Kazimierz Bachanek napomknął o innej ważnej z punktu widzenia mieszkańców inwestycji.
– Na komisji strategii poruszana była kwestia rozbudowy targowiska i pan burmistrz wspominał, że dokumentacja od półtora miesiąca jest w powiecie i napotyka trudności z wydaniem decyzji – mówił radny. – Jako główny powód takiej sytuacji – tak byliśmy poinformowani – wskazywany jest brak miejsc parkingowych dla samochodów. Chciałbym za pośrednictwem pana burmistrza przekazać podpowiedź panu staroście, jak ten problem rozwiązać. Nie przesuniemy torów ani ulicy; targowisko jest w środku miasta; dodatkowo będą tam ścieżki rowerowe, a 90 proc. mieszkańców przychodzi na zakupy piechotą. Dla pozostałych 10 proc. miejsc postojowych wystarczy z okładem. Trzeba coś z tym zrobić, a nie trzymać się argumentów, że brakuje miejsc. To pretekst do jałowych sporów – mówi radny Bachanek.

Dron w akcji

Jeszcze przez sesją radni mogli na własne oczy przekonać się, jak działa ekopatrol – zakupiony niedawno dla Straży Miejskiej samochód wyposażony w specjalistyczne urządzenia pozwalające m.in. mierzyć poziom hałasu czy poziom zanieczyszczenia powietrza. W ekopatrolu znalazły się także urządzenie termowizyjne, fotopułapki, sprzęt do wyłapywania zwierząt czy punktowe oświetlenie o dużej mocy. Radni mogli również zobaczyć, jak z ekopatrolem może współpracować dron służący do pomiarów jakości powietrza. (w)