Spółdzielcze strachy na lachy

Spółdzielnia postraszyła mieszkańców takimi ogłoszeniami

– To niedorzeczne. Powinno się karać tych, którzy nie sprzątają po swoich psach, a nie nas – oburzają się mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Racławickiej w Świdniku. Chodzi o informację, która kilka dni temu zawisła przy wejściu do ich klatki schodowej. Zgodnie z nią wyrzucanie psich odchodów do przyblokowych śmietniczek jest „zabronione i niedopuszczalne”, a ci, którzy się do tego nie zastosują, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.


„Uwaga mieszkańcy!!! Administracja Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku informuje, że wyrzucanie psich odchodów do śmietniczek przyblokowych jest zabronione i niedopuszczalne. W przypadku niedostosowania się do powyższego powiadomiona zostanie Państwowa Stacja Epidemiologiczna w Świdniku i do odpowiedzialności pociągnięci będą wszyscy właściciele psów” – taka informacja zawisła w jednym z bloków przy ul. Racławickiej w Świdniku. Jej treść oburzyła niektórych właścicieli czworonogów.

– Jako jedni z nielicznych na osiedlu razem z żoną sprzątamy po naszym psie. W pobliżu bloku nie ma specjalnych pojemników na psie odchody, więc korzystamy z ogólnodostępnych śmietniczek. Ostatnio administracja wywiesiła na drzwiach informację, że to zabronione, a jeśli ktoś będzie łamał ten zakaz, zostanie zgłoszony do sanepidu. To jakaś niedorzeczność – oburza się nasz czytelnik.

Świdniczanin dodaje, że był w tej sprawie w sanepidzie, ale nic tam na ten temat nie wiedziano.

– Powołano się na PSSE bezprawnie, tak, żeby postraszyć, bo nie ma takich przepisów, zgodnie z którymi, sanepid mógł nas ukarać. Byłem też w urzędzie miasta w referacie środowiska. Dowiedziałem się, że jeśli psie odchody są szczelnie zapakowane, można wyrzucać je do dowolnego pojemnika, na którym nie ma informacji, że nie wolno tego robić. To jak to w końcu jest? Czy spółdzielnię w tym zakresie obowiązują jakieś odrębne przepisy? Powinni karać tych, co nie sprzątają po swoich psach, a nie tych, którzy to robią – denerwuje się nasz czytelnik.

Jego uwagi przekazaliśmy zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. Niestety do piątku nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku, potwierdza, że właściciele czworonogów mogą korzystać z ogólnodostępnych śmietniczek.

– Jeśli w pobliżu nie ma pojemników na psie odchody, można je – oczywiście szczelnie zawinięte – wyrzucać do dowolnego pojemnika na śmieci z wyjątkiem tych na odpady segregowane. Ten, kto pisze takie ogłoszenia, wprowadza ludzi w błąd – mówi komendant. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here