Spółdzielnia da grunt, miasto pieniądze

Jest szansa, że wzdłuż ulicy Kościuszki powstanie chodnik

Jest duża szansa na to, że wzdłuż ulicy Kościuszki w Świdniku powstanie oczekiwany przez mieszkańców chodnik. Co prawda Urząd Miasta nie ma terenów, na których mógłby on powstać, ale pomoc zaoferowała Spółdzielnia Mieszkaniowa.


Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy, że świdniczanie chcieliby, aby przy ul. Tadeusza Kościuszki powstał chodnik. Jak mówią, kiedy przejeżdża jakieś auto, piesi muszą uskakiwać na trawnik.

W imieniu mieszkańców w sprawie budowy chodnika interweniował radny Marcin Magier (klub burmistrza Jaksona), który zwrócił uwagę również na to, że istotnym problemem jest również niewystarczające odwodnienie ulicy, bo po ulewnych deszczach całą jej szerokością płynie woda.

W odpowiedzi na jego interpelację burmistrz Waldemar Jakson odpisał, że własnością gminy są jedynie grunty, po których przebiega ulica oraz teren przyległy, gdzie rosną drzewa; reszta należy do świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, więc możliwość budowy chodnika oraz odwodnienia determinuje przede wszystkim pozyskanie gruntów. Burmistrz zapewnił jednak, że wspólnie ze spółdzielnią przeanalizuje prawne możliwości ich przejęcia pod budowę chodnika.

– Jesteśmy po wstępnych rozmowach ze Spółdzielnią Mieszkaniową, która jest skłonna przekazać nam teren przylegający do ulicy. Jeśli podtrzyma tę decyzję, moglibyśmy zainwestować na jej terenie i wybudować chodnik – mówi wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski.

Potrzebę tej inwestycji dostrzegają również władze spółdzielni, bo jak mówią, jest to istotna sprawa dla podniesienia bezpieczeństwa poruszających się ulicą osób oraz mieszkańców bloków zlokalizowanych przy tej ulicy.

– Spółdzielnia, jako współwłaściciel i zarządca sąsiadujących nieruchomości, jest gotowa podjąć współpracę z Gminą Miejską Świdnik w celu realizacji proponowanej inicjatywy już od etapu jej konsultacji z mieszkańcami oraz uzyskiwania wymaganych przepisami prawa zgód współwłaścicieli nieruchomości przyległych do ul. Kościuszki i zarządzanych przez Spółdzielnię – mówi Katarzyna Denis, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, a jednocześnie miejska radna z klubu burmistrza Jaksona. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here