Spółdzielnia zapłaci więcej?

Zawarta między gminą Sawin a spółdzielnią socjalną Vita Solis umowa najmu pomieszczeń w Łowczy dobiega końca. Członkinie spółdzielni chcą przedłużyć ją do końca 2023 r. z zachowaniem dotychczasowej stawki za metr kwadratowy. Wójt Dariusz Ćwir nie mówi nie, ale sugeruje też, by Vita Solis zapłaciła za wynajem sali bankietowej, z której dotąd przez lata korzystała nieodpłatnie. Decyzję ma jednak podjąć rada gminy.

30 czerwca br. skończy się umowa najmu pomieszczeń w Łowczy, zawarta między gminą Sawin a spółdzielnią socjalną Vita Solis. Jej członkinie, nie czekając do połowy roku, już teraz zwróciły się do wójta z wnioskiem o przedłużenie wynajmu na 4,5 roku z zachowaniem dotychczasowej stawki za metr kwadratowy. Wynosi ona nieco ponad 7 zł. Spółdzielnia wynajmuje pomieszczenia o łącznej powierzchni około 75 m kw. Miesięcznie płaci za to niespełna 550 zł.

– Przede wszystkim, zgodnie z prawem, nie mogę sam podjąć decyzji o tak długim najmie – mówi Dariusz Ćwir. – Wójt ma prawo wynająć gminne budynki, ale maksymalnie na 3 lata. Zgodę na dłuższy najem musi wydać rada gminy. Wolałbym też, aby radni zdecydowali, na jakich zasadach samorząd ma przedłużyć umowę z Vita Solis. Uszanuję wolę rady.

Mimo że Vita Solis wynajmuje jedynie część budynku, nieodpłatnie korzysta również z sali bankietowej. Wójt Ćwir sugeruje, by spółdzielnia wynajęła również salę i płaciła czynsz. – Moglibyśmy zostać przy obecnej stawce za metr kwadratowy – podkreśla wójt. – Ale skoro spółdzielnia korzysta z sali, to dlaczego miałaby za nią nie płacić? Tak czy owak decyzję jednak pozostawiam radnym – dodaje.

Jeśli radni zdecydują, podobnie jak wójt, czynsz spółdzielni wzrośnie o około 600 zł miesięcznie. Najbliższa sesja rady gminy Sawin ma odbyć się dopiero w maju br. (s)