Społeczne zaangażowanie popłaca

Przy SP nr 57 dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstanie nowoczesny plac zabaw

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu na wielką skalę ruszyły remonty w lubelskich placówkach oświatowych. Lublinianie rozdzielają w ten sposób co roku 15 mln zł. W ostatniej edycji BO o podziale środków na 13 projektów ogólnomiejskich i 27 dzielnicowych decydowało niemal 26 tys. mieszkańców naszego miasta.


Brawo, sportowa „szesnastka”!

Aż siedem firm ubiega się o wykonanie remontu nawierzchni bieżni lekkoatletycznej przy Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Poturzyńskiej 2 w Lublinie. Ratusz wybrał już firmę, która dokona remontu mini boiska przy tej samej placówce. Wszystkie inwestycje zostaną sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego.

SP nr 16 potrafiła skutecznie powalczyć o pieniądze z Budżetu Obywatelskiego zarówno w V, jak i VI edycji tego partycypacyjnego projektu. Wkrótce na szkolny teren wkroczą wykonawcy. W pierwszej kolejności zostanie przebudowane mini boisko z syntetycznej trawy. Jego dotychczasowa powierzchnia zostanie powiększona, pojawią się przy nim nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Projekt zakłada również przebudowę ogrodzenia boiska i zmianę jego oświetlenia. O wykonanie tego zadania starały się cztery firmy. Po sprawdzeniu ich ofert ratusz wybrał najtańszą ofertę firmy „Safeplace” z Borzechowa. Jej oferta była niemal identyczna z sumą, jaką przeznaczono na ten projekt z BO. „Safeplace” zaoferowała 279 825 zł, a Ratusz przeznaczył na ten cel 279 990 zł. Na wykonanie zadania firma ma 6 miesięcy.

Z kolei w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego przy SP nr 16 odbędzie się remont nawierzchni bieżni lekkoatletycznej. Samorząd Lublina zaplanował na to zadanie 253 796, 53 zł. Po otwarciu ofert, w dniu 27 marca, okazało się, że jest aż siedem firm chętnych do wykonania tego zadania. Wszystkie złożone oferty są niższe niż zarezerwowana przez ratusz kwota. Kto zostanie wybrany, okaże się po ich sprawdzeniu. Na naprawę bieżni ratusz daje wykonawcom czas do 31 lipca br.

Wielka konsolidacja na Kalinowszczyźnie

Mimo że szkoły pozostają w dalszym ciągu zamknięte, w niektórych placówkach kontynuowane są zaplanowane remonty. W ostatnim dniu marca został wybrany wykonawca dalszego remontu sanitariatów w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Tumidajskiego 6A. Wykona go Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „RYTOM” z Lublina. Miasto nieco dopłaci do tego zadania, bo planowało wydać na ten cel 188 631,40 zł, a zwycięzca przetargu zaoferował 279 770,01 zł.

Budynek, w którym mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich, powstał prawie 30 lat temu. Od tego czasu szkolne łazienki nie były kompleksowo remontowane, a do placówki, w skład której wchodzą Szkoła Podstawowa nr 44 oraz XX Liceum Ogólnokształcące, uczęszcza aż 855 uczniów. Tylko w nadchodzącym roku szkolnym planuje się tutaj utworzenie ośmiu klas pierwszych (pięciu w podstawówce i trzech w liceum – dod. red.).

– Budynek szkoły był wznoszony na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Został oddany do użytku w 1992 r. i od tego czasu sanitariaty nie były remontowane. Z czasem nie tylko pogarszał się ich stan techniczny, ale zmieniały się też standardy w zakresie wyglądu i wyposażenia tego typu pomieszczeń. Dwa z nich w ogóle trzeba było wyłączyć z użytkowania – mówi w imieniu dyrektora Anna Mansz z ZSO nr 4 im. Orląt Lwowskich.

Szansą na wykonanie prac remontowych dla szkoły stał się Budżet Obywatelski. Dzięki współpracy z radą dzielnicy Kalinowszczyzna na niezbędne prace udało się wywalczyć środki w ramach projektu „Inwestycje na Kalinie”. Urząd Miasta Lublin właśnie wybrał wykonawcę kolejnego etapu prac przy odnawianiu sanitariatów. Zgodnie z narzuconym przez miasto terminem roboty powinny zostać zakończone do końca tegorocznych wakacji. Zostaną one objęte 4-letnią gwarancją.

– Zaplanowane na ten rok prace to już trzeci etap prowadzonej przez nas modernizacji. W kolejnych latach, wykorzystując okres wakacyjnej przerwy w zajęciach szkolnych, remontujemy dwa lub cztery pomieszczenia, łącznie odnowionych jest już sześć. Dzięki szerokiemu wsparciu społeczności lokalnej – rodziców, uczniów, mieszkańców okolicznych osiedli i wielu innych ludzi dobrej woli, udało się już dwukrotnie zebrać odpowiednią liczbę głosów, aby nasze projekty zostały wpisane na listę przeznaczonych do realizacji – dodaje Anna Mansz.

W dalszych planach placówka ma kolejne inwestycje. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za dwa lata wszystkie szkolne sanitariaty będą już odremontowane, a wtedy pomyślimy o kolejnych inwestycjach poprawiających warunki nauki naszych uczniów, m. in. o remoncie kolejnej sali gimnastycznej (jedną już udało się odnowić) i wymianie mocno sfatygowanych płytek PCV na podłogach na nowe wykładziny – zapowiada przedstawicielka szkoły.

Na Krasińskiego nowy plac zabaw

Pieniądze z VI edycji BO pójdą także na zaprojektowanie i wykonanie placu zabaw wraz z wyposażeniem i ogrodzeniem przy Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie przy ul. Zygmunta Krasińskiego 7 na Rurach. Ratusz poszukuje już wykonawcy – przetarg ogłoszono 2 kwietnia.

Placówka ta powstała w wyniku reformy oświaty z przekształcenia dotychczasowego Gimnazjum nr 7. Od tej pory wybiera ją coraz więcej rodziców 6- i 7-latków, dzięki czemu w obecnym roku szkolnym udało się w niej utworzyć aż cztery klasy pierwsze. Inwestycja w nowoczesny plac zabaw stała się więc dla szkoły niezbędna. Zostanie on urządzony na terenie między budynkiem, a szkolnymi boiskami.

Na nim zostaną zamontowane m.in huśtawka wahadłowa, huśtawka typu bocianie gniazdo, pomost z belką, huśtawka typu ważka, bujak poczwórny, sześciokąt wielofunkcyjny ze ścianką wspinaczkową i linarium, dwie karuzele, trampolina o wymiarach 100×100 cm oraz ławki i kosze na śmieci – wszystko na bezpiecznej nawierzchni i ogrodzone.

Termin wykonania zamówienia to sześć miesięcy od zawarcia umowy, na oferty firm urząd miasta czeka do 22 kwietnia.

SP nr 57 jest kolejną miejską podstawówką, jaka doczekała się własnego placu zabaw dzięki budżetowi obywatelskiemu. W ostatnich latach podobne obiekty powstały także na terenie SP nr 5 przy ul. Smyczkowej, SP nr 16 przy ul. Poturzyńskiej czy SP nr 33 przy ul. Pogodnej.

Emilia Kamińska, Marek Kościuk