Sport spiętrzony pod dachem

W minionym tygodniu został ogłoszony przetarg na budowę hali sportowej przy I LO w Świdniku. Inwestycja ma być gotowa do końca 2017 roku.
W budynku przy ul. Okulickiego działają dwie szkoły: I LO i Zespół Szkół nr 1. W tej chwili uczniowie mają do dyspozycji tylko dwie sale gimnastyczne. Obie mają po kilkadziesiąt lat i nie spełniają współczesnych standardów. Jeszcze w minionym roku przedstawiciele powiatu zapowiadali, że przy szkole powstanie hala sportowa.
– Nowa sala jest nam wręcz niezbędna. Bez niej trudno sobie wyobrazić dalsze funkcjonowanie szkoły – mówił Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO w Świdniku. – W tej chwili sala nie spełnia żadnych standardów. Często muszą w niej naraz ćwiczyć dwie grupy.
Właśnie przyszedł czas na realizację obietnic. W miniony poniedziałek I LO ogłosiło przetarg na budowę obiektu. Będzie on zlokalizowany na patio budynku. Uczniowie będą poruszać się między halą a szkołą łącznikiem.

– Skorzystaliśmy z gotowego projektu obiektu, który został przystosowany do naszych potrzeb. Dzięki temu już na tym etapie udało się nam sporo zaoszczędzić – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.
Głównym elementem nowego kompleksu sportowego będzie hala o powierzchni ponad 1,1 tys. mkw. i wymiarach 36 na 44 metry. – Będzie to sala sportowo-widowiskowa, wyposażona w trybuny dla widowni na 261 osób, z możliwością dostawienia ok. 100 dodatkowych miejsc siedzących – mówi Waldemar Białowąs.
Hala będzie dostosowana do uprawiania w niej wielu dyscyplin sportowych, w tym oczywiście gier zespołowych. Nowy budynek będzie się składał z parteru i piętra. Na pierwszej kondygnacji, oprócz hali, będzie również siedem szatni, trzy umywalnie, łazienka, toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, pokój trenera i pomocy, a także pomieszczenia magazynowe. Z kolei na piętrze zostanie zlokalizowana mała sala gimnastyczna, pomieszczenie przeznaczone na siłownię i salę do aerobiku i dwie toalety.

Przedstawiciele szkoły czekają na oferentów do 27 lipca. Wstępnie koszty budowy całego gmachu zostały wyliczone na ok. 6 mln zł. Inwestycję częściowo sfinansuje powiat. Reszta pieniędzy będzie pochodziła z budżetu państwa. Inwestycja w minionym roku została wpisana do Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej. Dało to możliwość starania się o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy krajowych. Na tegorocznej liście samorządów, które otrzymały z tego źródła pieniądze, znalazł się powiat świdnicki. Wykaz został już zatwierdzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Z tej puli do Świdnika trafi około 1,5 mln zł. – Pieniądze otrzymamy w ciągu trzech lat w trzech transzach – mówi Waldemar Białowąs.
Budowa nowej hali aż tyle nie potrwa. Zgodnie z planami powiatu rozpocznie się jeszcze w te wakacje i potrwa do końca przyszłego roku. Po jej powstaniu szkoły mieszczące się w budynku przy Okulickiego będą miały do dyspozycji trzy większe sale sportowe. Dwie istniejące obecnie zachowają na razie swój charakter.
– Mamy pewne plany wobec mniejszej z sal. Zastanawiamy się nad przekształcenie jej w aulę, ale na razie skupimy się na budowie hali – dodaje Waldemar Białowąs. (kal)