Sposób na długie życie

To nie tylko geny, ale niezdrowy styl życia, zanieczyszczone środowisko i zaniedbywanie badań profilaktycznych są przyczyną wysokiej zachorowalności na nowotwory złośliwe. Dziś umiera z tego powodu, co czwarty Polak. A tak niewiele trzeba, by niemal każdemu z nas spełniły się często otrzymywane życzenia zdrowia i stu lat życia.

Ruch i dieta

Codzienny długi spacer i półgodzinna gimnastyka nie wymagają specjalnych sprzętów. Można poświęcić trochę czasu dla własnego zdrowia, bo nie ulega wątpliwości, że systematyczny, ale stosunkowo lekki wysiłek fizyczny połączony z racjonalną dietą gwarantuje zdrowe, długie życie. Jeść należy z umiarem, dostosowując ilość i składniki pożywienia do realnego zapotrzebowania kalorycznego. Osoby wykonujące pracę siedzącą nie powinny jeść tyle, co np. pracujący fizycznie w trudnych warunkach klimatycznych.

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu. Podstawą posiłku powinny być warzywa, zwłaszcza, że te produkowane w Polsce są powszechnie dostępne, niedrogie i wysokiej jakości. Dobrze byłoby ograniczyć spożycie mięsa do kilku razy w miesiącu i raczej unikać mięsa czerwonego – wołowiny, wędlin. Lepiej wybrać drób i ryby. Unikać cukru, zwłaszcza tego zawartego w sokach owocowych i napojach gazowanych. Co uzyskamy w zamian? Oprócz dobrego samopoczucia, na co dzień i atrakcyjnego wyglądu, bo tak żyjąc unikniemy nadwagi, otrzymamy wyjątkowy prezent – ograniczymy wielokrotnie ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy!

Program profilaktyki

Ministerstwo Zdrowia wspiera realizację tych zasad organizując programy profilaktyczne. Do najważniejszych należą badania przesiewowe, które można wykonać w każdej publicznej placówce służby zdrowia. Pozwalają one na wykrycie zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie choroby, co stwarza szanse na całkowite wyleczenie.

Więcej na temat profilaktyki nowotworów czytaj na stronie: planujedługiezycie.pl/gov.pl/zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here