Sprawdź, zanim zapłacisz

Do właścicieli chełmskich firm i sklepów znów trafiają listy wzywające do zapłaty za wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm. Choć pismo wygląda na urzędowe i dołączony jest do niego blankiet przelewu, to kolejna próba naciągnięcia przedsiębiorców.

„W związku z aktualnym regulaminem CEDGiF (…) ogłoszenie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej w wysokości 295 zł w terminie do 03.01.2017 r.” – wiadomość o takiej treści dostali niektórzy chełmscy przedsiębiorcy. Nadawcą jest CEDGiF z siedzibą przy ul. Chmielnej 2 w Warszawie.
– Dostałam to pismo jeszcze pod koniec ubiegłego roku – mówi właścicielka jednego ze sklepów spożywczych w Chełmie. – W pierwszej chwili pomyślałam, że rzeczywiście jest ono urzędowe i znów będę musiała coś płacić. Ale poszperałam trochę w internecie. Znalazłam kilka artykułów i wpisów internautów, że to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy.
Pismo, które trafiło do naszej Czytelniczki, rzeczywiście brzmi i wygląda jak urzędowe. Jego nadawcę (CEDGiF) łatwo pomylić z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju.
Resort rozwoju ostrzega przed tego typu instytucjami. Na stronie ceidg.gov.pl można znaleźć informację, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna, a na rynku funkcjonują firmy, które rozsyłają przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów, które mają charakter informacyjny lub reklamowy.
– Podawanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat jest dobrowolne. Tworzone przez tego typu firmy ewidencje stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też REGON – czytamy na internetowej stronie CEIDG.
E-maile i listy z fałszywymi rachunkami oraz wezwaniami do zapłaty to ostatnio plaga. Pomysłowość naciągaczy nie zna granic. Podszywają się pod instytucje, banki, firmy kurierskie, sieci komórkowe, sklepy internetowe, itp. Dlatego przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty, zawsze warto najpierw sprawdzić firmę lub osobę, której zamierzamy przelać pieniądze. (kw)