„Stacja Kultury” w Bronku

W miniony czwartek wszystko było już jasne. Po tygodniach głosowania w Internecie i po ocenie jurorów świdnicki „Bronek” mógł się cieszyć z tytułu „Stacja Kultury”.
Tytuły za działalność kulturalną, wykraczającą poza mury szkolne, już od kilku lat przyznaje Fundacja TEAM Teatrikon z Lublina. W tym roku po raz pierwszy pod uwagę brane były również dokonania szkół ponadgimnazjalnych nie tylko ze stolic województwa, ale z całej Lubelszczyzny. Do udziału w plebiscycie zostało zgłoszone również I LO ze Świdnika.
– Przedstawiliśmy inicjatywy kulturalne i wydarzenia, które miały miejsce w naszej szkole w minionym roku: „Herbert w podróży”, Eurolicealiada, Akcja Żonkil, Światowy Dzień Książki czy Światowy Dzień Muzeów, a także współpraca z Teatrem Osterwy, projekt Warszawski Maraton Kulturalny czy szeroka działalność koła dziennikarskiego i warsztaty w mediach, również ogólnopolskich – mówiła Aneta Jagieła, zastępca dyrektora I LO w Świdniku.
Organizatorzy plebiscytu dostrzegli działania uczniów i nauczycieli z „Bronka”. Świdnicka szkoła trafiła do grona 12 finalistów. Kolejnym etapem wyboru „Stacji Kultury” było głosowanie przez internautów na wybraną placówkę. W tej części I LO zajęło czwarte miejsce. Ostateczna decyzja należała jednak do jurorów. Ci ostatni swój werdykt ogłosili w miniony czwartek na gali podsumowującej tegoroczny plebiscyt. Okazało się, że jedną spośród czterech szkół uhonorowanych zaszczytnym tytułem „Stacja Kultury” jest I LO w Świdniku.

– Bardzo się cieszymy. Ta nagroda jest dla nas wielkim wyróżnieniem – mówi Aneta Jagieła. – Przede wszystkim jednak zostali w ten sposób docenieni nasi uczniowie.
Jak tłumaczy wiceszefowa I LO, w szkole jest mnóstwo uczniów, którzy zawsze z chęcią angażują się w najróżniejsze projekty i sami przychodzą z pomysłami na kolejne. – Naszym licealistom nie brakuje pomysłów, są bardzo kreatywni, poświęcają swój wolny czas – mówi Aneta Jagieła – Tytuł jest dla nich i dla nas ogromnym wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem na przyszłość.
Razem z dyplomem do I LO trafiła również tablica z nazwą „Stacja Kultury”, która lada moment zawiśnie na szkolnym budynku. (kal)