Stadion tak, ale tylko do piłki nożnej

Miasto przygotowało wniosek, który być może zapewni finansowanie budowy nowego stadionu w Chełmie. Po dyskusji czy obiekt ma być wielofunkcyjny czy też skupić się na jednej dyscyplinie sportu, zdecydowano się postawić na piłkę nożną.

Kilka tygodni temu w Urzędzie Miasta Chełm odbyło się spotkanie w sprawie budowy nowego, miejskiego stadionu. Uczestniczyli w nim m.in. prezydent Jakub Banaszek i przedstawiciele klubów sportowych. Dyskutowano o tym, jaki charakter ma mieć obiekt, który miasto chce wybudować w miejscu obecnego stadionu przy ul. I Pułku Szwoleżerów. Mimo sprzeciwu lekkoatletów stanęło na tym, że nowy stadion ma mieć charakter czysto piłkarski.

– Czas, który upłynął od wspomnianego spotkania, poświęcono przede wszystkim na żmudną, obejmującą kwestie formalne, pracę. Dziś możemy już oficjalnie przekazać, że 31 sierpnia złożyliśmy wniosek o dofinansowanie, w którym będziemy ubiegać się o zewnętrzną dotację na rozbudowę i przebudowę stadionu miejskiego, a także budowę trzech boisk treningowych – informują chełmscy urzędnicy.

W przypadku pozyskania dofinansowania miasto planuje ogłoszenie postępowania przetargowego w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Nowy stadion ma spełniać pierwszoligowe wymogi. Ma być zadaszony, wyposażony w sztuczne oświetlenie, a także system podgrzewania i nawadniania murawy. W trybunach znajdą się natomiast lokale użytkowe. Projekt przebudowy stadionu oraz utworzenia kompleksu treningowego ma dla władz Chełma znaczenie strategiczne, dlatego nadano mu nazwę „Lubelskie Centrum Piłki Nożnej”. Przedsięwzięcie zyskało już aprobatę Polskiego Związku Piłki Nożnej i Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Ze względu na fakt, iż potencjalna dotacja wyniesie 50 procent kosztów przedsięwzięcia, konieczne będzie rozłożenie projektu w czasie. Zakłada się, że, w przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania, inwestycja zostanie sfinalizowana w ciągu czterech lat, poczynając od 2023 roku. (kg)