Stalker bez kary

Organy ścigania nie zdołały ustalić, kim był mężczyzna, który przez wiele miesięcy nękał na portalach społecznościowych młodą mieszkankę powiatu chełmskiego. Sprawę umorzono.

 

Wiosną br. opisywaliśmy w „Nowym Tygodniu” koszmar młodej mieszkanki powiatu chełmskiego, nękanej przez wiele miesięcy przez stalkera. Jakiś szaleniec wypatrzył ją na Facebooku i nie dawał spokoju, zarzucając setkami wiadomości. Stalker za wszelką cenę usiłował zdobyć informacje na jej temat. Wypytywał czy się uczy, gdzie pracuje. Wiadomości wysyłał z fikcyjnych kont Facebooka, podszywając się pod różne osoby i instytucje powiatu chełmskiego, np. szkoły. Podawał się m.in. pod Marka Neckiera, dyrektora Szkoły Podstawowej w Kamieniu. Kiedy kobieta blokowała kolejne konta, z których nadchodziły wścibskie wpisy, prześladowca zakładał kolejne fikcyjne profile, z których w dalszym ciągu ją nękał. Informacje na jej temat próbował zdobyć także od jej znajomych, korzystających z różnych portali społecznościowych. Kobieta czuła się zaszczuta.

Najgorsze było to, że z treści wielu wiadomości, które do niej docierały wynikało, iż może być przez swego prześladowcę obserwowana. Zdarzały się m.in. wpisy: „Fajna bluzeczka”, „Widzę, że dziś jesteś zajęta” albo pytania typu: „Co to za chłopak u ciebie był?”. Kobieta zgłosiła sprawę na policji. Także Marek Neckier, pod którego stalker się podszywał, uznał, że sprawa jest poważna i nie można jej bagatelizować. Złożył do Prokuratury Rejonowej w Chełmie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wyjaśniał, że poszkodowana kobieta zgłosiła się do niego z informacją, iż z profilu społecznościowego Facebook z konta szkoły są do niej wysyłane różne wiadomości, których nadawca podpisuje się jego nazwiskiem. Poinformował, że jako osoba, która założyła profil szkoły i nim administruje, nie ma z tymi wiadomościami nic wspólnego. Niestety, organom ścigania nie udało się ustalić tożsamości stalkera.
– Dostałem informację, że postępowanie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy – mówi dyrektor Neckier. (mo)