Starosta obiecał, wójt zrobi

Roman Kandziora, wójt gminy Kamień oraz Piotr Deniszczuk, starosta chełmski, dobili targu w kwestii przebudowy drogi powiatowej relacji Kamień – Kumów Majoracki. Wyłożą po połowie wartości inwestycji, ale to wójt zbuduje drogę.

O konieczności przebudowy drogi powiatowej relacji Kamień – Kumów Majoracki mówi się na każdej sesji gminy Kamień. Sprawę poruszano także na ostatniej sesji, w której uczestniczył m.in. Piotr Deniszczuk – starosta powiatu chełmskiego oraz Grażyna Szykuła – przewodnicząca Rady Powiatu Chełmskiego, pochodząca ze Strachosławia. Miejscowi radni, wykorzystując obecność samorządowców z powiatu, zwrócili uwagę, że w tym roku droga w ogóle nie była łatana, jest pełna kolein a niedługo stanie się całkiem nieprzejezdna.
– Tam są głębokie koleiny – zwracali uwagę radni na ostatniej sesji Rady Gminy Kamień. – Gdy wiosną przyjechali tam drogowcy, to smołą zalali ziemię, która spod asfaltu wyszła.
Rozgoryczeni rajcy wypomnieli Szykule, że droga ta pewnie nie doczeka remontu, bo w pobliżu mieszka zbyt mało wyborców. Z kolei Roman Kandziora, wójt gminy Kamień, złożył propozycję Deniszczukowi. Zadeklarował, że gmina Kamień w połowie sfinansuje przebudowę drogi, jeśli starostwo dołoży resztę pieniędzy. Stosunki obu samorządowców są bardzo napięte i choć Deniszczukowi nie spodobała się roszczeniowa postawa radnych z gminy Kamień, na propozycję Kandziory przystał z marszu. W ten sposób przebudowa drogi, o którą rajcy zabiegali od kilkunastu lat, została przesądzona. Urzędnicy z gminy Kamień kują żelazo póki gorące. Na wtorek zwołali kolejną sesję, aby sfinalizować formalności i móc przystąpić do wyłonienia wykonawcy inwestycji. W chełmskim starostwie informują, że droga, o której mowa, została przekazana gminie Kamień w zarząd.
– Gmina Kamień będzie realizowała tę inwestycję, dlatego przekazaliśmy jej drogę w zarząd – mówi Ireneusz Krasowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury chełmskiego starostwa. – W przyszłości i tak będziemy tę drogę utrzymywali. Powiat przekaże na przebudowę drogi dotację w kwocie osiemdziesięciu tysięcy złotych.
Przebudowany ma być odcinek o długości prawie pół kilometra. Inwestycję oszacowano na 160 tys. zł. Przedsięwzięcie będzie realizowane w przyszłym roku. (mo)