Starostwo obsadzi świdnickie arterie

Dodatkowe drzewa powiat chciałby posadzić m.in. przy al. Armii Krajowej

Już niebawem na pasach zieleni przy głównych ulicach w Świdniku zostaną posadzone nowe drzewa. Będą to m.in. głogi i jarzębiny, a sadzić je chce Starostwo Powiatowe.

– Dużo mówi się ostatnio o jakości powietrza w Świdniku. Z racji tego, że mamy drogi powiatowe, które okalają centrum, czyli al. Lotników Polskich, ul. Racławicką i al. Armii Krajowej, stwierdziliśmy, że wykorzystamy znajdujące się przy nich pasy zieleni właśnie pod nasadzenia nowych drzew.

Z jednej strony jako rekompensatę za wycinkę drzew, którą prowadzimy przy różnych inwestycjach, a z drugiej strony, jako odpowiedź na głosy mieszkańców. Wiele osób proponowało, żeby jakoś zagospodarować te pasy. Są odmiany drzew, które są odporne na warunki miejskie, pochłaniają nieczystości, wytwarzają dużo tlenu, a przy okazji mogą być korzystne dla zwierząt jak np. jarzębina czy głóg – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

Z pytaniami o to, jakie odmiany drzew i w których miejscach powinny być posadzone starosta spytał świdniczan na swoim profilu na Facebooku.

Mieszkańcy chwalili pomysł. Podkreślali, że drzewa przydadzą się w każdym miejscu, bo im więcej zieleni w mieście, tym lepiej. Jako propozycje podawali m.in. głóg, klon, cisy, jarzębinę, sosny i świerki. Padały też sugestie, aby planując nasadzenia wzięto pod uwagę to, aby w przyszłości, drzewa nie ograniczały widoczności kierowcom i nie zasłaniały oświetlenia.

Starosta dodaje, że nowych drzew będzie 25-40.

– Obecnie poszukujemy sadzonek. Chcielibyśmy to zrobić „po kosztach” i prawdopodobnie sami odwiedzimy szkółki, zakupimy sadzonki i je posadzimy. W ten sposób uda nam się zaoszczędzić pieniądze, a za nie posadzimy dodatkowych 10 drzewek. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni, jak tylko pogoda pozwoli, nowe drzewa zostaną zasadzone. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here