Start Krasnystaw też awansuje?

Wiele wskazuje na to, że w nowym sezonie oprócz Unii Białopole w czwartej lidze zagra również Start Krasnystaw. Mecz obu tych drużyn jesienią ubiegłego roku zakończył się remisem 0-0.

Aż 24 drużyny w nowym sezonie piłkarskim ma liczyć lubelska czwarta liga. Wszystko wskazuje na to, że rywalizacja będzie toczyła się w dwóch grupach, podzielonych nie tylko terytorialnie, ale również ze względu na prezentowany poziom. Pewne jest, że w rozgrywkach sezonu 2020/2021, które mają rozpocząć się już 1 sierpnia br., wystartuje pięć drużyn z okręgu chełmskiego. Są to: Włodawianka, Victoria Żmudź, Sparta Rejowiec Fabryczny, Kłos Gmina Chełm i beniaminek Unia Białopole. Niemal pewne jest też, że w czwartej lidze zagra również Start Krasnystaw. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do wtorku 2 czerwca.

Koronawirus wszystkim pokrzyżował szyki. Ze względu na rozszerzającą się epidemię nie dokończono rozgrywek piłkarskich. Związki piłki nożnej podjęły decyzję o ich zakończeniu. Aktualną sytuację w tabeli uznano za końcową. I tak, w lubelskiej czwartej lidze awans do trzeciej ligi uzyskał Lewart Lubartów. Lubelski Związek Piłki Nożnej postanowił, że nikt nie spada i pozostałe 15 drużyn w nowym sezonie wystąpi w czwartej lidze. W tym gronie znalazły się cztery zespoły z chełmskiego okręgu: Włodawianka Włodawa, Sparta Rejowiec Fabryczny, Victoria Żmudź i Kłos Gmina Chełm.

Zarząd LZPN podjął też decyzję o awansie mistrzów czterech lig okręgowych do czwartej ligi. Są to: Unia Białopole – z chełmskiego, Lutnia Piszczac – z bialskiego, Gryf Gmina Zamość – z zamojskiego oraz Świdniczanka Świdnik Mały z lubelskiego. W sumie czwarta liga mogłaby liczyć 19 zespołów. Gdyby każdy miał zagrać z każdym, Lubelski ZPN musiałby wyznaczyć w całym sezonie aż 38 terminów, a osiem więcej niż dotychczas. Wydział Gier zaproponował powiększenie ligi do 24 drużyn i grę w dwóch 12-zespołowych grupach.

Awans mieliby też uzyskać wicemistrzowie rozgrywek oraz trzecia drużyna z lubelskiej okręgówki, która zrzesza aż dziesięć powiatów. To oznaczałoby, że w nowym sezonie w czwartej lidze wystąpiłaby też ekipa Startu Krasnystaw. Podopieczni Marka Kwietnia zajęli drugie miejsce w chełmskiej lidze okręgowej.

Pozostali wicemistrzowie „okręgówek” to: Opolanin Opole Lubelskie, Bizon Jeleniec i Grom Różaniec. Ligę uzupełniłby POM Iskra Piotrowice, pod warunkiem, że spełniłby wymagania licencyjne. W innym przypadku jego miejsce w czwartej lidze zajmie Stal Poniatowa.

Czwarta liga, zgodnie z projektem przygotowanym przez Wydział Gier LZPN, ma ruszyć już 1 sierpnia br. Jeśli warunki pozwolą, a koronawirus jesienią nie będzie się rozprzestrzeniał, do końca bieżącego roku jest planowane rozegranie w sumie 18 kolejek. Ostatnia miałaby zostać rozegrana 21/22 listopada. W grę wchodzą również dwa terminy środowe, 12 sierpnia i 11 listopada.

Wiosną przyszłego roku z kolei mają odbyć się pozostałe cztery kolejki sezonu zasadniczego. Po rozegraniu 22 spotkań pierwsze sześć zespołów z każdej z grup zagra w tzw. grupie awansowej, a drużyny z miejsc 7-12 w grupie spadkowej. Taki system rozgrywek ma obowiązywać co najmniej przez dwa sezony, ale ostateczna decyzja, co do ilości zespołów w czwartej lidze w sezonie 2020/2021, ma zapaść we wtorek 2 czerwca. To, że na tym poziomie w nowym sezonie zagrają aż 24 drużyny, wydaje się być jednak przesądzone.

Podział na grupy ma uwzględniać nie tylko kwestie terytorialne, ale również piłkarski poziom. Działacze LZPN tak chcą podzielić drużyny, by w jednej grupie nie roiło się od bardzo silnych zespołów, a w drugiej – od słabszych. Jedno jest pewne, że przy podziale ligi drużyny z okręgu chełmskiego nie zagrają w tej samej grupie.

Wszystko wskazuje na to, że w jednej znajdą się Włodawianka, Sparta i Start lub Kłos, zaś w drugiej – Victoria, Unia i Kłos lub Start. Jedno jest pewne, rozgrywki czwartej ligi w nowym sezonie będą bardzo interesujące.(r)