Start lotniczej wystawy

W minionym tygodniu wystawę przedstawiającą historię lotnictwa na Lubelszczyźnie obejrzeli uczniowie PCEZ

W minionym tygodniu ekspozycję obejrzeli uczniowie PCEZ, a już niedługo ruszy ona na tournèe, po powiatowych szkołach. W miniony piątek w otwarciu ekspozycji wzięli udział również jej bohaterowie, świdniccy seniorzy lotnictwa.
Wystawa prezentująca historię lotnictwa na Lubelszczyźnie i jego dzieje do chwili obecnej powstała w ramach unijnego projektu. Dotąd była prezentowana jedynie w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. W miniony piątek ekspozycja rozpoczęła swoją podróż po szkołach powiatu. Pierwszą placówką na jej trasie jest Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej.
– Dzięki tej wystawie uczniowie mogą poznać historię ludzi, którzy tworzyli ich miasto, często jeszcze żyjących sąsiadów, dziadków, znajomych – mówił Waldemar Białowąs, wiecestarostwa świdnicki.
Nieprzypadkowo właśnie w PCEZ powstała lotnicza wystawa. Placówka od samego początku swojego istnienia kształci w kierunkach związanych z lotnictwem. W tej chwili uczniowie mogą w niej uczyć się zawodu m.in. technik mechanik lotniczy, awionik czy technik lotniskowych służb operacyjnych.
W otwarciu wystawy wzięli również udział członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa. Wśród gości znaleźli się m.in.: Stanisław Malczyk, Leszek Stachowiak, Zofia Bartnik, Nikodem Buchowiecki, Kazimierz Patrzała, Krzysztof Komenda i Jan Kosior. W spotkaniu nie zabrakło również przedstawiciela jednego z najsłynniejszych lotniczych klanów. Ryszard Kasperek sam wielokrotnie zdobywał medale i tytuły mistrzowskie w akrobacji lotniczej. W tej dziedzinie sportu specjalizował się również jego brat Stanisław, który miał na swoim koncie ogromną liczbę medali. Natomiast Janusz, syn Ryszarda Kasperka, kilkakrotnie zdobywał mistrzostwo świata, również w akrobacji.
Podczas otwarcia wystawy nie zabrakło także lotniczych wspomnień. W spotkaniu wzięli udział również uczniowie z Gimnazjum nr 1. (kal)