Stary ratusz sprzedany za 6,3 mln zł

Charakterystyczny „blaszak”, w którym przez kilkadziesiąt lat miał swoją siedzibę urząd miasta, zapewne przez nowego właściciela nieruchomości zostanie rozebrany

Wszystko wskazuje na to, że po wielu miesiącach starań miastu uda się sprzedać działki, na których stoi budynek starego magistratu. Do ogłoszonej przez miasto licytacji przystąpił jeden oferent, który przebił 6,3 mln zł, które były ceną wywoławczą. Ratusz nie zdradza jeszcze kim jest nabywca, ani jakie ma plany wobec wylicytowanych działek. Na oficjalnej stronie miasta podaje jedynie, że to firma z Poznania zajmująca się budową i sprzedażą powierzchni pod działalność komercyjną. Transakcja ma być sfinalizowana na początku przyszłego roku.

We wrześniu informowaliśmy, że Urząd Miasta Świdnik zamierza wystawić na sprzedaż część swoich nieruchomości. Do przetargu wystawiono m.in. cztery działki przy ul. gen. Roweckiego „Grota”. Dwie z nich kupiła Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku po cenie wywoławczej, która dla każdej z działek wynosiła ok. 1,6 mln zł.

W tym samym czasie na sprzedaż wystawiono również parcelę z byłym urzędem miasta. W jej skład wchodzą cztery działki o łącznej powierzchni 0,4746 ha, położone przy ul. Wyszyńskiego 15 i Spółdzielczej 4 i 4a, zabudowane dwoma budynkami.

Ratusz próbował od kilku lat sprzedać tę nieruchomość, ale bez sukcesu, a ofertę jej odkupienia za ok. 3 mln zł, złożoną w poprzedniej kadencji przez władze powiatu, odrzucił. Aby uczynić działkę jeszcze bardziej atrakcyjną niedawno zmieniono jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego, dopuszczając w tym miejscu funkcjonowanie nie tylko obiektów handlowych, usługowych i gastronomicznych, ale również mieszkaniowych.

Na oferty miasto czekało do 16 listopada, a w ubiegły poniedziałek (23 listopada) odbyła się licytacja. Stanął do niej tylko jeden oferent proponując cenę nieco wyższą od wywoławczej (6,3 mln zł) i jeśli nie wycofa się z transakcji (to jednak mało prawdopodobne, bo oznaczałoby przepadek blisko 630 tys. zł wpłaconego wadium) zostanie ona sfinalizowana na początku przyszłego roku.

– Cieszymy się, bo próby sprzedaży tej nieruchomości trwały długo. Jak widać, decyzja o zmianie planu zagospodarowania, która dała inwestorom większe możliwości, była dobra. Przypomnę, że kiedy wystawialiśmy stary ratusz za ok. 3 mln zł „nie chciał się sprzedać”, a teraz „poszedł” za 6,3 mln zł netto – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. Inwestycji i rozwoju.

Urzędnicy nie chcą jeszcze ujawniać ani nazwy nabywcy, ani jego planów wobec wylicytowanych działek. Na stronie swidnik.pl poinformowali jedynie, że to firma z Poznania zajmująca się budową i sprzedażą powierzchni pod działalność komercyjną. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here