Sto pięćdziesiąt miejsc dla świdnickich maluchów

Żłobek powstanie na miejskiej działce przy ul. Klonowej

3,3 mln złotych dotacji z programu Maluch Plus 2019 dostało miasto Świdnik na budowę nowego żłobka przy ulicy Klonowej. Rządowe dofinansowanie pokryje ponad połowę kosztów inwestycji, której realizacja ruszy w najbliższych miesiącach i powinna być gotowa jesienią przyszłego roku.


W Świdniku obecnie istnieją dwa miejskie żłobki – przy ul Środkowej i Okulickiego, w których jest po 25 miejsc. Są też trzy żłobki niepubliczne, które znajdują się przy ul. Miętowej, Sosnowej i Wyszyńskiego. Ale placówki nie są w stanie pomieścić wszystkich chętnych maluchów. Ratusz już od dłuższego czasu myślał o budowie nowego miejskiego żłobka.

Inwestycja znalazła się w ubiegłorocznym budżecie miasta, ale pod koniec roku została z niego wykreślona, bo wykonawca nie wyrobił się na czas z przygotowaniem dokumentacji i nie udało się znaleźć zewnętrznego dofinansowania do inwestycji. W grudniu złożono za to wniosek o dotację do ministerialnego programu Maluch+.

Już na ostatniej sesji, 28 lutego, wiceburmistrz Marcin Dmowski, pochwalił się, że ma, co prawda jeszcze nieoficjalne, ale pewne informacje, że świdnicki wniosek został zakwalifikowany do dofinansowania. W ubiegłym tygodniu potwierdziło to ministerstwo rodziny, prasy i polityki społecznej, a władze Świdnika odebrały z rąk wojewody promesę przekazania na realizację inwestycji 3,3 mln złotych. To pokryje ponad połowę kosztów budowy i wyposażenia placówki, wyliczonych przez świdnicki magistrat na ok. 6 mln zł.

– Żłobek jest niezwykle potrzebny w Świdniku. Teraz najmłodsze dzieci przyjmowane są do grup żłobkowych przy przedszkolach lub placówek niepublicznych, ale miejsc jest mniej niż chętnych. Dlatego przygotowaliśmy dokumentację i postaraliśmy się o dofinansowanie tak potrzebne w mieście inwestycji – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnik. – W nowym żłobku powstanie miejsce dla ok. 150 maluchów.

Obiekt ma powstać przy ul. Klonowej, na odcinku między ulicami Ratajczaka i Kasperka, gdzie miasto dysponuje ponad 2-ha działką. Jego dokumentacja jest już gotowa. Miasto ma również pozwolenie na budowę i nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszać z inwestycją. Przetarg na wyłonienie wykonawcy ma zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach.

Budynek żłobka będzie miał powierzchnię ok. 1000 mkw. Będzie energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Urzędnicy obiecują też, że będzie komfortowy i nowoczesny. Lokalizacja również nie jest przypadkowa, bo jak tłumaczą władze miasta, ta część Świdnika intensywnie się rozbudowuje, a do nowych mieszkań wprowadzają się głównie młode rodziny.

Joanna Niećko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here