Ma sto lat i sześć tysięcy dzieci

(17 listopada) Wyjątkową uroczystość zorganizowano w Siedliszczu. Tamtejsza Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza obchodziła setną rocznicę istnienia.
Historia podstawówki z Siedliszcza sięga czasów I wojny światowej. W 1916 roku w miejsce dawnej rosyjskiej placówki powołano polską szkołę. W 1924 r. szkoła urządziła się w wykupionym przez gminę dworze Węgleńskich, a w 1929 r. przyjęła imię Henryka Sienkiewicza, co świadczy o wyjątkowej świadomości narodowej ówczesnych władz i mieszkańców. Od 2002 roku placówka jest Zespołem Szkół w Siedliszczu. Przez 100 lat istnienia szkoła wykształciła ponad 6 tysięcy uczniów. A wśród jej absolwentów są literaci, księża, dziennikarze, lekarze, pielęgniarki, pracownicy naukowi, artyści, oficerowie wojska, przedsiębiorcy, pracownicy samorządowi. 24 pedagogów obecnego grona nauczycielskiego ukończyło szkołę w Siedliszczu.
Organizatorzy uroczystości szczególnie podziękowali burmistrzowi Siedliszcza, Hieronimowi Zonikowi za wspieranie szkoły, nauczycielom oraz rodzicom, którzy mają ogromny wkład w atmosferę pracy w szkole. W setną rocznicę nauczyciele przygotowali monografię, medal pamiątkowy według projektu Ireneusza Boguszewskiego oraz kalendarz jubileuszowy projektu Renaty Boguszewskiej. A społeczność szkoły ufundowała pamiątkową tablicę, na której widnieją słowa patrona „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory”.
Na uroczystości pojawiło się wielu gości. Włodarze miasta Siedliszcze, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, chełmskiego powiatu, instytucji samorządowych i rządowych, zaprzyjaźnionych szkół a także przedsiębiorcy. (reb)