Stomatologia z najwyższej półki

Umowa na budowę nowej siedziby Stomatologicznego Centrum Klinicznego podpisana

Lubelska uczelnia medyczna rozpoczyna budowę nowoczesnej siedziby Stomatologicznego Centrum Klinicznego przy ulicy Chodźki. Prace budowlane ruszą na jesieni br., a cała inwestycja będzie kosztować ok. 52 milionów złotych.


W ubiegły wtorek, 15 maja, prof. Andrzej Drop, rektor UM w Lublinie i Ryszard Śmiech, dyrektor Stomatologicznego Centrum Klinicznego, podpisali umowę z przedstawicielami firmy Strabag: Moniką Szczygieł-Gołębiowską i Jackiem Makowskim. – To jest nasz wielki sukces, o który walczyliśmy od wielu lat. Obecne siedziby Centrum przy ulicy Karmelickiej i Lubartowskiej zostały kilkadziesiąt lat temu zaadaptowane z Wojewódzkiej Poradni Specjalistycznej i mają parametry, które nie spełniają obecnych wymogów nowoczesnego nauczania stomatologii – mówi prof. Andrzej Drop. – Mamy doskonałą kadrę, wielu studentów zagranicznych, a nowa lokalizacja jest tym korzystniejsza, że znajduje się na kampusie uczelni przy ulicy Chodźki, blisko Centrum Symulacji Medycznych, w którym jedno z pięter posłuży właśnie do symulacji stomatologicznych – dodawał.

Będzie nowocześnie i funkcjonalnie

Budynek Stomatologicznego Centrum Klinicznego ma mieć 6 kondygnacji nadziemnych i do dwóch kondygnacji podziemnych. Całkowita kubatura nowej stomatologii wyniesie ok. 35000 m3 przy powierzchni całkowitej ok. 8200 m2. W nowoczesnym gmachu zaplanowano salę wykładową, seminaryjne, ćwiczeń oraz sale dydaktyczno-przedkliniczne. Znajdą się tam również gabinety stomatologiczne i sala do zabiegów w znieczuleniu ogólnym. Gabinety stomatologiczne mają być, jak do tej pory, otwarte dla mieszkańców Lublina.

Przed budynkiem, z racji położenia przy ruchliwej ulicy Chodźki, tuż przy wejściu głównym powstanie tzw. strefy „Kiss & Go” („Zatrzymaj się, wypuść, pożegnaj się i jedź!”). Ma to umożliwić spokojne opuszczenie pojazdu przez pasażerów i odjazd kierowcy w czasie około 2 minut. Pierwsza łopata na budowie ma być wbita na przełomie III i IV kwartału br. Zakończenie inwestycji zaplanowano na kwiecień 2020 roku. Stary budynek SCK przy Karmelickiej zostanie sprzedany, a pozyskane w ten sposób środki zasilą budżet powstającej stomatologii. Wykonawca jest też zobowiązany do przeniesienia części sprzętu medycznego z centrum do nowej siedziby na kampusie UM. Koszt budowy gmachu, to około 52 miliony złotych. Zewnętrzne dofinansowanie z ministerstwa zdrowia wyniesie 30 milionów złotych, resztę środków zapewni uczelnia.

Hala pod znakiem zapytania?

Rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny wstrzymują kolejną wielką inwestycję Uniwersytetu Medycznego – halę sportowo-widowiskową. – Musieliśmy unieważnić dwa przetargi. Nie jesteśmy obecnie przygotowani na wyższy koszt budowy. Uzyskaliśmy pozwolenie z Ministerstwa Sportu, że możemy tę inwestycję przedłużyć do 2021 roku – tłumaczy rektor Drop. Uczelnia szacowała koszt inwestycji na 47, 8 mln zł. Wszystkie z dotychczas złożonych oferty przetargowych były o wiele wyższe.

Oczekiwana nie tylko przez studentów medycyny hala zapowiada się imponująco. W obiekcie o wyjątkowej świetlistej fasadzie ma znaleźć się m.in.: wielofunkcyjna sala sportowo-widowiskowa z trybunami na 800 osób, ścianka wspinaczkowa, siłownia, sale do fitnessu, ćwiczeń aerobowych, squasha, tenisa stołowego i sportów walki oraz gabinety medycyny sportowej. – Mogę powiedzieć, że ze stomatologią nam się udało. Jej koszt jest tylko o 2,5 miliona wyższy niż planowaliśmy. Brakujące środki tej wielkości damy radę znaleźć – zapowiada rektor UM.

Emilia Kalwińska

Na Uniwersytecie Medycznym studiuje w sumie 7000 osób, z czego 800 stomatologię (kierunek lekarsko-dentystyczny). Wśród nich aż 339 osób to studenci anglojęzyczni.