Stop pneumokokom

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się w latach 2013-2016 i nie było zaszczepione przeciwko pneumokokom – możesz to zrobić teraz, bezpłatnie. Wystarczy, że zgłosisz się do lekarza swojej pociechy do 20 kwietnia.

Szczepienie przeciwko pneumokokom zostało wprowadzone do Programu Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe dopiero w ubiegłym roku i objęło wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Wcześniej rodzice, którzy chcieli zaszczepić swoje dzieci, musieli za to zapłacić. A ponieważ szczepionka na pneumokoki nie była tania, to często pozostawała poza zasięgiem finansowym rodziców. Teraz jednak jest możliwość bezpłatnego zaszczepienia dziecka dla zdecydowanie większej grupy. Wszystko za sprawą programu resortu zdrowia. Skorzystać mogą z niego dzieci urodzone w latach 2013-2016.
– Dla rodziców to szansa na zapewnienie dzieciom bezpłatnej ochrony – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. – Szczepionka wywołuje sztuczną odporność, znaczenie zmniejsza ryzyko zachorowania. Po co ryzykować zdrowie, a nawet życie dziecka, narażając je na przebycie choroby, skoro można zabezpieczyć je poprzez szczepienia, które są w tej chwili najbardziej skuteczną ochroną.
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do 20 kwietnia. Jest to ostateczny termin kwalifikacji dziecka do tego szczepienia. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek, podawanych w odstępach co najmniej 2 miesięcy. (mg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here