Stracili dach nad głową

Żywioł bardzo szybo się rozprzestrzenił. Mimo sprawnej akcji gaśniczej, w której uczestniczyło 24 strażaków niewiele udało się uratować

Zwarcie instalacji elektrycznej było prawdopodobną przyczyną pożaru, do którego doszło w jednym z domów na ulicy Sosnowej w Świdniku. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, ale zniszczeniu uległa cześć dachu, elewacji, pomieszczenia na pierwszym piętrze oraz przylegająca do budynku wiata. Wstępnie wartość strat oszacowano na 500 tys. zł. W internecie trwa zbiórka, z której dochód ma pomóc poszkodowanej rodzinie w odbudowie domu.

Zgłoszenie o pożarze świdniccy strażacy odebrali w miniony wtorek, 25 października, po godz. 12. Z przekazanych informacji wynikało, że pali się dach domu jednorodzinnego i przylegająca do budynku wiata, a mieszkańcy zdążyli bezpiecznie go opuścić.

– Działania prowadzone były jednocześnie z zewnątrz na wiatę i dach, jak i z wewnątrz na poziomie piętra budynku, także z użyciem kamery termowizyjnej. Strażacy w celu dotarcia do źródeł ognia dokonali prac rozbiórkowych części dachu budynku – informuje mł. bryg. Paweł Dańko, rzecznik KP PSP w Świdniku.

Wstępnie straty oszacowano na 500 tys. zł, z czego 480 tys. zł to te dotyczące samego budynku. W wyniku pożaru spaleniu lub zniszczeniu uległa część dachu, część elewacji, pomieszczenia na pierwszym piętrze, wiata przylegająca do budynku, na której znajdowały się elektronarzędzia. Przypuszczalną przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej. W zdarzeniu brało udział łącznie 24 strażaków: 6 zastępów PSP (13 strażaków) oraz OSP Minkowice i OPS Trzeszkowice (11 druhów).

Ogrom tragedii, jaka spotkała właścicieli domu ukazują zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej, na której prowadzona jest zbiórka na odbudowę spalonego domu. Potrzeba 200 tys. zł.

– Prosimy o pomoc. Każda złotówka się liczy! Rodzina straciła cały dorobek życia, jest załamana, nie mają już dachu nad głową. Dom był ich całym życiem. Razem wkładali w niego serce, a teraz nie mają nic. Pomóżmy Eli i Tomkowi odbudować dom. Sami wielokrotnie pomagali innym w potrzebie. Teraz my nie zostawmy ich w tak tragicznej sytuacji – czytamy na stronie zrzutki.

Pomóc można dokonując dowolnej wpłaty za pośrednictwem strony zrzutka.pl/37xp85. (w)