Straszą i gryzą, bo im wolno

Od kilku miesięcy zgłaszają problem straży miejskiej, a bezpańskie i agresywne psy wciąż hasają wolno, straszą mieszkańców, wchodzą na ich posesje i gryzą. Straż tłumaczy, że każde zgłoszenie przekazują do schroniska, zaś administrator chełmskiego schroniska… nie wie, o co chodzi.

Zgodnie z tym, co opowiadają mieszkańcy ulicy Poleskiej w Chełmie, z trzema bezpańskimi psami na osiedlu męczą się od blisko trzech miesięcy.

– Ludzie je przeganiają, ale to na nic się zdaje, bo psy nie boją się i włażą na nasze podwórka. Są duże i agresywne. Gdy ktoś wyjeżdża na rowerze, rzucają się i próbują szarpać za nogawki – nie można się od nich odpędzić. Dzieci się ich boją. Nawet ostatnio sam ratowałem koty przed zagryzieniem i kilka razy wzywałem straż – mówi jeden z mieszkańców.

– Już ileś razy zgłaszaliśmy ten problem straży miejskiej i co z tego? Strażnicy potrafią wlepić mandat babci, która handluje na rynku, a nie potrafią sobie poradzić z trzema psami. Wysyłają odławiacza, a to, co on robi, to śmiech na sali. Pies biegnie przed autem, a ten jedzie spokojnie za nim z tzw. zimnym łokciem. Jak tylko pies skręci, odławiacz odjeżdża – dodaje oburzony mężczyzna.

Marek Huk ze straży miejskiej przyznaje, że takie zgłoszenia faktycznie miały miejsca, ale każde z nich było sukcesywnie przekazywane dalej, do schroniska, bo na tym rola straży miejskiej w tym zakresie się kończy. Poza tym zwierzaki najpewniej z daleka potrafią już rozpoznać i wyczuć pracownika schroniska, i się schować.

– Jeśli pies wejdzie na posesję, nie mamy prawa tam wejść i go złapać, bo nie wiemy, czy jest bezpański czy właścicielski – tłumaczy się Mirosław Blacha, administrator chełmskiego schroniska dla zwierząt.

Blacha zapiera się, że nie kojarzy tematu i apeluje do mieszkańców ulicy Poleskiej o kontakt bezpośrednio z nim. – Mój numer jest podany na stronie schroniska. Co z tego, że ktoś zadzwoni, bo akurat wtedy widzi biegającego luzem psa, jeśli zanim przyjmiemy zgłoszenie i dojedziemy on będzie już gdzie indziej? Przecież to zwierzę, przemieszcza się – podkreśla. (pc)