Straty okazały się ogromne

Straty spowodowane przez pożar okazały się o wiele wyższe niż początkowo myślano

Pożar kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy ul. Pogodnej na lubelskich Bronowicach wybuchł dokładnie miesiąc temu. Przypomnijmy! Ogień podłożyła 34-letnia mieszkanka Łęcznej, tłumacząc swój czyn kłopotami osobistymi i załamaniem nerwowym. Kompletnemu zniszczeniu uległy drzwi, przedsionek oraz Kaplica Adoracji.

– Opatrzność czuwała nad naszym kościołem. Gdy stojąc w nawie głównej widziałem kulę ognia szalejącą po przedsionku, już myślałem, że dostanie się za chwilę do środka i cała świątynia spłonie – proboszcz dr Marian Duma z przerażeniem w głosie wspomina wydarzenia z 23 lutego. – To cud, że świątynia nie spłonęła w całości. Ogień na szczęście udało się stłamsić, ale cały kościół został zadymiony. Dym okazał się strasznym żywiołem, niczym tsunami, zaledwie w ciągu dwóch minut zniszczył Kaplicę Adoracji. Gdy ustąpił okazało się także, że w całym kościele ściany, meble, obrazy i cenne ikony – dosłownie wszystko, wymaga odnowienia – dodaje ks. dr M. Duma.

Początkowo straty szacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostatecznie okazało się, że są o wiele wyższe.

– Sam koszt wymiany spalonych, ogromnych drzwi wejściowych do kościoła to około 40 tysięcy złotych. Renowacja zadymionych obrazów, ikon, zabytkowych mebli kosztować będzie co najmniej dwa razy tyle. Do tego malowanie całej świątyni i odbudowa wspomnianej już kaplicy. Jak podliczymy wszystko, to wychodzi około 400 tysięcy złotych – mówi proboszcz Duma.

Kościół powstały przed 30 laty, dzięki ofiarności mieszkańców, czekać będzie generalny remont.

– Zniszczone zostało dzieło, które od 35 lat budowali i upiększali mieszkańcy Bronowic – mówi Andrzej Szyszko, prezes Zarządu Dzielnicy Bronowice. – Zaproponowaliśmy księdzu proboszczowi, że skoro trzeba wykonać tak wiele prac, może wymienimy także zniszczone posadzki w świątyni i zainstalujemy ogrzewanie. Na to potrzeba jednak kolejnych, sporych pieniędzy. Parafianie sami nie są w stanie wykonać koniecznych remontów po tej strasznej dewastacji, a także wyasygnować, aż tak dużych środków – dodaje A. Szyszko i prosimy o pomoc i wsparcie władze, firmy oraz mieszkańców Lublina i regionu. – Dobrowolne wpłaty można dokonywać na konto Parafii p.w. Świętego Krzyża, 20-337 Lublin, ul. Pogodna 7, nr konta PKO BP 28 1020 3150 0000 3302 0041 6438. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here