Strażacy urządzeni i doposażeni

Świdniccy strażacy będą teraz mogli ćwiczyć swoją sprawność i kondycję m.in. na wybudowanym na terenie komendy wielofunkcyjnym boisku

W miniony poniedziałek świdniccy strażacy pochwalili się gruntownie odnowionym budynkiem strażnicy i nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym.

Świdniccy strażacy od lat systematycznie modernizują swoje obiekty przy Al. Lotników Polskich, ale zakończony właśnie remont, był największym i najkosztowniejszym ze wszystkich dotychczasowych.

– Inwestycja objęła termomodernizację budynku strażnicy wraz z remontem garaży, pomieszczeń socjalnych i montażem ogniw fotowoltaicznych. Do tego przebudowano plac i parkingi oraz wybudowano nowy obiekt do ćwiczeń i wielofunkcyjne boisko – wyliczał podczas uroczystego apelu bryg. Sławomir Kowalczyk, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku, przypominając, że inwestycję zrealizowano dzięki pozyskaniu ponad 3,8 mln zł dofinansowania z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020” oraz funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Podczas uroczystości strażacy otrzymali również, od wiceministra administracji i spraw wewnętrznych Sylwestera Tułajewa, kluczyki do nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN z napędem na cztery koła. Wóz został kupiony przy udziale środków europejskich w ramach programu „Usprawnienie systemu ratownictwa drogowego – etap IV”. Pojazd z pełnym wyposażeniem kosztował prawie 1,2 mln zł.

– Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że kilkuletni proces doposażania naszej jednostki w sprzęt oraz remont budynków komendy został zakończony. Dzięki temu wieloletniemu wysiłkowi obecnie bezpieczeństwa świdnickiej społeczności strzeże dobrze wyszkolona profesjonalna załoga wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Chciałbym podkreślić, że taki stan rzeczy to efekt wytężonej pracy kadry tutejszej komendy oraz współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim, Starostwem Powiatowym, okolicznymi gminami, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej – mówił bryg. Sławomir Kowalczyk.

Głos zabrał też poseł Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, któremu szef świdnickich strażaków dziękował za wsparcie przy realizacji inwestycji.

– Wasza służba jest doceniana przez Polaków, wypełniacie ją znakomicie. Życzę wam, żeby ten nowy samochód był używany jak najrzadziej. Jego zakup to również przykład dobrego wykorzystania funduszy unijnych. Zabiegamy, żeby w nowym budżecie również ich nie zabrakło na dalszą modernizację służb mundurowych. Cieszę się również jako świdniczanin, że zmienia się ta część miasta – mówił wiceminister Soboń.

Po części oficjalnej komendant Kowalczyk zaprosił wszystkich obecnych do obejrzenia zmodernizowanych budynków i nowego samochodu. JN