Strażnicy zdobyli dotację

Defibrylatory, system aktywnego ostrzegania kierowców, kamery miejskiego monitoringu, nowy „autochodzik” do nauki zasad ruchu drogowego dla najmłodszych – w taki sprzęt zamierza zainwestować świdnicka straż miejska. A wszystko w ramach projektu „Razem bezpieczniej”, na który strażnicy pozyskali 100 tys. zł z MSWiA.


Identyczną kwotę świdnicka straż miejska otrzymała w ubiegłorocznej edycji rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Pieniądze zostały spożytkowane na rozbudowę systemu miejskiego monitoringu i montaż w mieście kolejnych 25 kamer. W tym roku w ramach projektu na czterech przejściach dla pieszych w Świdniku zamontowane zostaną systemy aktywnego ostrzegania kierowców.

Sygnały świetlne będą informować, że pieszy znajduje się na zebrze lub bezpośrednio przy niej. Systemy zasilane będą ogniwami fotowoltaicznymi. Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku, tłumaczy, że decyzja o tym, gdzie systemy zostaną zainstalowane jeszcze nie zapadła. Niewykluczone, że będą umieszczone na przejściach w okolicach szkół.

– Zamierzamy jeszcze skonsultować tę kwestię z mieszkańcami – mówi komendant.

Dofinansowanie pozwoli również na zakup trzech defibrylatorów, czyli urządzeń do reanimacji. Trafią one do Urzędu Miasta, Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, a trzeci będzie na wyposażeniu straży miejskiej. W ramach projektu zainstalowane zostaną także nowe kamery monitoringu miejskiego z funkcją rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Miejsca, w których kamery zostaną umieszczone, SM wybierze po konsultacjach z policją.

Pozyskane pieniądze pozwolą również na zakup dwóch rowerów. Będą wykorzystywane do patroli oraz działań edukacyjnych przy egzaminach na kartę rowerową. Będzie też nowy „autochodzik” – zestaw, dzięki któremu w formie zabawy przedszkolaki i najmłodsi uczniowie podstawówki poznają zasady ruchu drogowego. Łączny koszt projektu to 113 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here