Strefy pełne kultury

Teren wokół MCUS wraz z muszą koncertową zostanie zrewitalizowany

Prawdopodobnie już w lutym Urząd Miasta Świdnik ogłosi przetargi na rewitalizację terenów przyległych do Miejskiego Centrum Usług Socjalnych oraz utworzenie w MOK Świdnickiej Strefy Kultury i Sztuki „W14”. Obydwa przedsięwzięcia będą realizowane z udziałem funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.


O podpisaniu przez marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego z burmistrzem Świdnika Waldemarem Jaksonem umowy na unijne dofinansowanie trzech projektów ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Świdnik na lata 2016-2023 informowaliśmy w poprzednim numerze. Zdecydowana większość z wynoszącej blisko 9 mln zł dotacji przeznaczona będzie na zrefundowanie poniesionych przez świdnicki ratusz wydatków na przebudowę placu Konstytucji 3 maja.

Inwestycja (miała być pierwotnie gotowa przed 11 listopada ub.r., ale wciąż jest jeszcze niezakończona, bo wykonawca nadal ma do wykonania sporo poprawek – przyp. aut.) kosztowała miasto ponad 10,2 mln zł, z czego 8,2 mln pokryje unijne dofinansowanie. Pozostałe przeszło 800 tys. zł z otrzymanej dotacji przeznaczona będzie na rewitalizację otoczenia Centrum Usług Socjalnych w Świdniku oraz modernizację i wyposażenie pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie powstanie Świdnicka Strefa Kultury i Sztuki „W14”. Każda z inwestycji oszacowana została wstępnie na ok. 2 mln złotych.

– Z pozyskanej dotacji ok. 380 tys. zł wykorzystanych zostanie na rewitalizację MCUS, a pozostałe 470 tys. zł – na strefę W14 w MOK – informuje Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik

Jak będzie wyglądał ostateczny kosztorys obydwu inwestycji i ile środków własnych będzie musiało dołożyć do nich miasto, będzie jasne w najbliższych tygodniach. Jak wyjaśnia ratusz, trwa właśnie przygotowanie dokumentacji przetargowej, a postępowanie na wyłonienie wykonawców inwestycji powinno zostać ogłoszone w lutym. Co dokładnie planuje zrobić miasto przy MCUS i w MOK?

Wokół muszli rozkwitnie ogród

Świdnicki ratusz chce przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych przy ul. Wyszyńskiego stworzyć Artystyczny Ogród. Projekt obejmuje zagospodarowanie i aranżację terenu przyległego do budynku MCUS, postawienie tam altany ogrodowej, wykonanie nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych, wymianę ogrodzenia, a także przebudowę zadaszenia i konstrukcji istniejącej muszli koncertowej, zakup nowego nagłośnienia i oświetlenia muszli, montaż monitoringu oraz zakup namiotów zaplecza scenicznego (garderób).

– Obecny stan techniczny obiektu i jego wyposażenie jak również estetyka jego otoczenia pozostawiają wiele do życzenia i ogranicza możliwość organizacji kulturalnych, dużych imprez plenerowych dla mieszkańców – wyjaśniają potrzebę realizacji projektu urzędnicy. – Dzięki rewitalizacji tego miejsca miasto i mieszkańcy zyskają w ścisłym centrum Świdnika miejsce do wypoczynku, rekreacji, zabawy, spotkania z kulturą i integracji społecznej.

Strefa przy Wyszyńskiego 14

Drugi z dofinansowanych projektów to Świdnicka Strefa Kultury i Sztuki „W14”. Ma ona powstać w zmodernizowanych pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Kultury przy Wyszyńskiego 14. W ramach projektu w budynku MOK mają zostać przebudowane ściany i wygłuszone, wyremontowane posadzki i podłogi oraz sanitariaty, wymienione okna i drzwi oraz instalacje elektryczna i wod-kan. Będzie również nowy dźwig dla osób niepełnosprawnych i zakupione zostanie nowe wyposażenie.

„Pomieszczenia zostaną dostosowane do prowadzenia zajęć kulturalnych, m.in. tanecznych, akrobatycznych, teatralnych oraz organizowania różnorodnych imprez” – czytamy w opisie przedsięwzięcia zawartym w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Świdnik na lata 2016-2023.

Ratusz zakłada, że z co miesiąc z oferty Strefy „W14” będzie korzystać co najmniej 300 świdniczan.

Joanna Niećko