Stres karmi raka

15 stycznia 2020 r. kobiety z rakiem piersi mogą wziąć udział w warsztatach, jak radzić sobie ze stresem, które odbędzie się w Spa Orkana przy ul. Szaserów 2 w Lublinie. Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać.


Wykryciu raka piersi, jak każdego nowotworu, zawsze towarzyszy dramat i pytania. To trudny moment, bo choroba wyrywa kobietę z uporządkowanego życia. Gromadzące się emocje mogą niekiedy przytłaczać, a wówczas stery przejmuje stres. Z pomocą chorym przychodzą Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), które w ramach kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” organizują w Polsce warsztaty dla kobiet, które właśnie dowiedziały się, że mają wczesnego raka piersi HER2-dodatniego.

Najbliższe, bezpłatne warsztaty poświęcone radzeniu sobie ze stresem odbędą się w SPA Orkana 15 stycznia 2020 r. Udział w tych zajęciach ma nauczyć kobiety jak pomagać sobie w trudnych chwilach, jak zadbać o siebie i podnieść swoją energię, jak radzić sobie z emocjami. Polega na pracy z własnym ciałem i umysłem, która opiera się m.in. na technikach mindfulness.

– Mindfulness, czyli inaczej trening uważności, jest idealny dla osób, które borykają się z wieloma emocjami, nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi myślami. Pokażemy kobietom proste ćwiczenia oddechowe i medytację, które wzmocnią uważność na to, co dzieje się z nimi w danej chwili. Dadzą także poczucie spokoju, ułatwią zdystansowanie się i spojrzenie na swoją sytuację z innej perspektywy – mówi Magdalena Knefel (PARS) – certyfikowana nauczycielka programu redukcji stresu w oparciu o techniki uważności. – Uczestniczkom warsztatów proponujemy także zajęcia ruchowe, które wzmacniają przyjazną relację z ciałem, pozwalają rozładować napięcie i dodać sobie energii. Pokażemy konkretne ćwiczenia, które panie będą mogły później wykonywać samodzielnie w domu – dodaje.

Ćwiczenia i wykłady

Praktyczne ćwiczenia poprzedzi część edukacyjna, którą poprowadzi lekarz onkolog. Omówi on m.in.: jak przygotować się do wizyty u lekarza onkologa i jakie tematy kobieta powinna z nim poruszać podczas wizyty, czym jest leczenie przedoperacyjne i dlaczego nie należy się bać odroczenia operacji oraz jak pacjentka może sobie pomóc, żeby leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty. Przedstawi także najważniejsze podtypy raka piersi i opowie, co dzięki wiedzy o podtypie zyskuje pacjentka. To niezwykle ważna wiedza, która ułatwia podejmowanie decyzji, rozmowę z lekarzami, zmniejsza lęk przed chorobą i poczucie stygmatyzacji, które często towarzyszy pacjentkom onkologicznym.

– Tym razem zdecydowaliśmy się na warsztaty dedykowane pacjentkom z HER2-dodatnim rakiem piersi, które właśnie dowiedziały się o chorobie. To agresywny podtyp nowotworu, który szybko się rozwija i szybko daje przerzuty, dlatego emocje kobiet przy tym podtypie nowotworu są szczególnie silne. Serdecznie zapraszamy na spotkanie – zachęca Elżbieta Majewska, członek zarządu PARS, prowadząca warsztaty „Zdrowiej”.

Warsztaty „Zdrowiej” odbędą się 15 stycznia 2020 r. w godzinach 11.00–18.00 w Spa Orkana, ul. Szaserów 2 w Lublinie. Udział jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba zgłosić swój udział na adres biuro@ruchspoleczny.org.pl lub pod numer telefonu: 601 755 301 (czynny od poniedziałku w godzinach 10.00-14.00). Program i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.ruchspoleczny.org.pl a także na Facebooku.

EM.K