Strumień milionów

Wizualizacja miejsca odpoczynku w Majdanie Leśniowskim

Wielu samorządowców obserwuje gminę Leśniowice z zainteresowaniem. Bo kolejne dotacje sypią się tam jak z rękawa.

Niedawno gmina Leśniowice dostała 1 489 011,42 zł na projekt umożliwiający seniorom korzystanie z nowoczesnych metod rehabilitacji oraz zabiegów fizjoterapeutycznych wykonywanych przez wykwalifikowaną kadrę medyczną w dziennym domu pobytu „Słowikowo”.

Kolejna dotacja dla gminy Leśniowice to 454 668, 55 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na „Usługi indywidualnego transportu door-to-door”. Gmina Leśniowice jest jedyną w powiecie chełmskim, która otrzyma 100-procentowe wsparcie dla tego projektu. Dotacja ta będzie przeznaczona na zakup nowego, dziewięcioosobowego busa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych, serwis i ubezpieczenie samochodu, zakup paliwa, wynagrodzenie kierowcy i asystenta wraz z pakietami szkoleń.

– Dofinansowanie, które otrzymamy na realizację wymienionych projektów, umożliwi zakończenie kolejnego etapu koncepcji budowania bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców naszej gminy – mówi Joanna Jabłońska, wójt Leśniowic.

Budowa hali kompleksowo dofinansowana

Ostatnio gmina Leśniowice otrzymała 1,9 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z przeznaczeniem na budowę sali gimnastycznej przy podstawówce w Majdanie Leśniowskim (a konkretnie na wkład własny, bo gmina Leśniowice na tę inwestycję otrzymała już dofinansowanie z ministerstwa sportu, przedsięwzięcie obejmuje oprócz sali gimnastycznej też drogę dojazdową, parkingi, niezbędne przyłącza oraz zagospodarowanie terenu przyległego).

Również na kulturę i turystykę

Do tego gmina Leśniowice dostała też 30 tys. zł z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu na bezpłatne zajęcia muzyczne, plastyczne, teatralne, multimedialne, ceramiczne lub tkackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wkrótce wystartują nabory do grup w ramach tego projektu pod nazwą Mobilna Kultura//Leśniowice 2021.

Przedstawiciele gminy Leśniowice i Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie podpisali też ostatnio umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Rozbudowa infrastruktury turystycznej na terenie gminy Leśniowice – miejsce odpoczynku dla rowerzystów w Majdanie Leśniowskim”. Inwestycja opiewa na 55 551 zł, z czego dotacja z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to 35 347 zł.

W planach jest stworzenie miejsca odpoczynku dla rowerzystów w Majdanie Leśniowskim, przy szlaku rowerowym „Malowniczy Wschód” oraz w korytarzu Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Prace obejmują utwardzenie terenu, montaż ławek, stojaków na rowery, pojemnika na odpady niebezpieczne (zużyte baterie). Korzystać z „miejsca odpoczynku” będą mogli wszyscy, nie tylko rowerzyści, ale również mieszkańcy gminy, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. W miejscu tym możliwe będą różne przedsięwzięcia turystyczno-rekreacyjne.

– Dzięki przeprowadzonym pracom poprawi się estetyka centrum miejscowości, zachęcając mieszkańców do spędzania tam wolnego czasu. Turystom udostępnione zostanie miejsce, w którym będą mogli odpocząć lub rozpocząć z niego wycieczkę w różne strony atrakcyjnej przyrodniczo gminy Leśniowice – mówi wójt Jabłońska.

Zakończenie prac planowane jest na lipiec br. (mo, fot. UG Leśniowice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here