Strzeliste pieśni na Czubach

Wieniawski, Ogiński, Młynarski, Chopin – to nazwiska polskich twórców, których muzyka rozbrzmiewać będzie w kościele pw. Św. Rodziny już w tę środę, 1 sierpnia o godz. 19 w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2018. Koncert prezentujący polską muzykę instrumentalną otwiera sierpniową część festiwalu, który w tym roku upływa pod znamiennym hasłem „100. Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. 40. Rocznica Pontyfikatu Jana Pawła II”.


W koncercie w najbliższą środę, jak wszystkie rozpoczynającym się o godz. 19 po wieczornej mszy św., weźmie udział dwoje spokrewnionych ze sobą artystów: Piotr Sadowski – skrzypce oraz Aleksandra Sadowska – fortepian.

Piotr Sadowski pochodzi z Bielska-Białej, gdzie po ukończeniu Akademii Muzycznej w Katowicach, powrócił i prowadzi aktywną działalność. Swój talent szlifował u profesorów z Lipska oraz z Innsbrucka. Artysta specjalizuje się w grze na skrzypcach barokowych – jest założycielem i kierownikiem Zespołu i Orkiestry im. Telemanna. Jest twórcą kilku projektów muzycznych, m.in. „Walce Straussa” i „Cafe Zimmerman” w Bielsku – Białej, a także „Wakacji z muzą”, czyli dni muzyki kameralnej i organowej, które miały miejsce w m.in. w turystycznym Szczyrku, oraz Bielsku-Białej. Od lat koncertuje razem z siostrą Aleksandrą Sadowską.

Za tydzień, w środę 8 sierpnia, odwiedzą nas muzycy z Włodawy. Tamtejszy Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis” pod batutą dyrygenta Marcina Obuchowskiego wykona repertuar, dla którego wspólnym hasłem jest „Polska Muzyka Chóralna „Niepodległa””.

Ciekawostką jest to, że nazwa chóru ma swoje początki ok. 1750 r., kiedy to Urlik Toligłowski założył w klasztorze paulinów we Włodawie kapelę instrumentalną „Capellorum misterioso magnum Vlodaviensis”. Grali w niej zakonnicy, z czasem przyłączyli się też świeccy muzycy. W środę ,15 sierpnia hasłem przewodnim będzie „Cud nad Wisłą – bitwa warszawska”. W ramach koncertu, podczas którego zabrzmią różne wersje muzyczne pieśni „ Ave Maria”, wystąpią goście ze Lwowa. Będą to soliści Opery Lwowskiej: Anna Shumarina – sopran, Andriy Nakonechnyj – trąbka i Nadiya Velychko – organy .

Przedostatni sierpniowy koncert pt. „Myśląc Ojczyzna” – Jan Paweł II” – 22 sierpnia – wypełni spektakl słowno-muzyczny. Znany aktor filmowy i teatralny Jerzy Zielnik zaprezentuje twórczość Jana Pawła II; na fortepianie towarzyszyć mu będzie Kamil Wrona. Podobna tematyka zagości podczas ostatniego typowo letniego koncertu – 29 sierpnia. Wtedy słynna polska mezzosopranistka Alicja Węgorzewska przy akompaniamencie dyrektora Festiwalu Organowego Roberta Grudnia (organy, fortepian) wykona koncert „To jest Moja Matka ta Ojczyzna! – Jan Paweł II”.

Przedłużeniem XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Czuby 2018 będą jak zwykle dwa jesienne koncerty, o których szczegółach jeszcze poinformujemy naszych Czytelników. Teraz tylko odnotujmy, że 26 września odbędzie się koncert zatytułowany „DO WAS, MŁODYCH, NALEŻY PRZYSZŁOŚĆ – JAN PAWEŁ II”. Wykonawcą będzie Archidiecezjalny Chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses. Koncert finałowy jak zwykle 16 października zatytułowany „JAN PAWEŁ II W LUBLINIE W 100. LECIE KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO” w wykonaniu Chóru i Orkiestry Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im.

Karola Lipińskiego w Lublinie.

Odnotujmy, że patronat honorowy nad tegoroczną edycją Festiwalu Organowego pełnią abp Stanisław Budzik, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Natomiast nasz tygodnik „Nowy Tydzień w Lublinie” jest jednym z patronów medialnych tego wieloletniego już kulturalnego przedsięwzięcia.

Monika Skarżyńska