Studenci wprowadzą się za rok

Chełmscy studenci nie będą już musieli się tułać po stancjach. A przynajmniej nie wszyscy. W minionym tygodniu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie podpisała umowę na przebudowę jednego z jej budynków na akademik. Znajdzie się tam miejsce dla ok. 200 żaków.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie studiuje ponad dwa tysiące studentów. Aż 80 proc. z nich to przyjezdni. Kierunki techniczne, w tym pilotaż, ściągają żaków z różnych stron kraju i z zagranicy, którzy potrzebują zakwaterowania. Od lat władze chełmskiej uczelni mówiły o potrzebie budowy akademika w Chełmie. Ale bez skutku.
Dopiero w październiku br. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapadła decyzja o przyznaniu chełmskiej uczelni ogromnej dotacji. PWSZ dostała 5,2 mln zł na przebudowę na akademik budynku przy ul. Nowy Świat (1,8 mln zł uczelnia wyłoży z własnego budżetu).
Wykonawcą będzie firma „Antro”. W minionym tygodniu jej prezes Andrzej Trociński podpisał umowę z Arkadiuszem Tofil, rektorem uczelni. Pracę rozpoczną się już w grudniu tego roku. Planowany termin zakończenia inwestycji, łącznie z wyposażeniem budynku, to sierpień 2018 roku. A to oznacza, że studenci PWSZ w Chełmie już za rok będą mogli zamieszkać akademiku. Łącznie będzie dostępnych tam ok. 200 miejsc noclegowych.
Studenci zamieszkają w jedno-, dwu- i trzyosobowych klimatyzowanych pokojach wyposażonych w aneks łazienkowy. Do ich dyspozycji oddane zostaną także kuchnie, zlokalizowane na półpiętrach, oraz pokoje tzw. cichej nauki. Mieszkańcy akademika będą mogli korzystać także z Internetu szerokopasmowego oraz sieci telewizyjnej. (mg)