Studenci wspierali „Światełko nadziei”

Przez dwa dni, 9-10 marca, w Instytucie Psychologii UMCS przy placu Litewskim 5 odbywał się kiermasz „Światełko nadziei”, którego celem było zebranie środków finansowych i rzeczowych na rzecz Fundacji SOS Ziemi Lubelskiej, zajmującej się pomocą kobietom w trudnej sytuacji życiowej.


Organizatorem kiermaszu „Światełko nadziei” było Akademickie Centrum Wsparcia UMCS. Jest to druga tego rodzaju akcja zorganizowana przez lubelskich studentów. W pierwszej, która miała miejsce pod koniec 2019 roku, studenci zorganizowali podobny kiermasz, z którego uzyskane środki przeznaczyli na pomoc dzieciom i młodzieży objętym opieką przez Pogotowie Opiekuńcze w Lublinie. Ponieważ akcja przyniosła nadspodziewanie dobry efekt, studenci postanowili raz jeszcze zorganizować podobną akcję, tym razem na rzecz kobiet, którym na co dzień pomoc niesie Fundacja SOS Ziemia Lubelska.

Pieniądze, które udało się pozyskać podczas kiermaszu, zostały już wydane przez studentki z Akademickiego Centrum Wsparcia na zakupy na rzecz Fundacji SOS Ziemia Lubelska. – Dziewczyny z naszego centrum kupiły z myślą o kobietach będących pod opieką Fundacji środki higieny i kosmetyki, a także długoterminową żywność – wyjaśnia Dominika Gilowska z Akademickiego Centrum Wsparcia, koordynator kiermaszu „Światełko nadziei”.

Na dwudniowy kiermasz zaglądali głównie studenci UMCS oraz wykładowcy tej uczelni. Część z nich wsparła ideę kiermaszu „Światełko nadziei,” kupując oferowane na nim ozdoby, mydełka oraz wypieki. Część oferowanych produktów wykonali sami studenci. – Robiliśmy kwiaty z papieru, origami, pachnące mydełka – wyjaśnia D. Gilowska. Początkowo – jak również wyjaśnia koordynator kiermaszu – studenci myśleli o samodzielnym przygotowaniu wypieków, jednak ze względu na obecne zagrożenie koronawirusem, postanowili zwrócić się do fachowców. – Wypieki mieliśmy ze studenckiej jadłodajni „Bazylia” oraz z piekarni „Chlebak” mieszczącej się przy placu Litewskim – mówi pani Dominika.

Na kiermaszu pojawili się również darczyńcy, m.in. pani która podarowała produkty higieniczne oraz tekstylia.

Przypomnijmy, że pod skrzydła Fundacji SOS Ziemi Lubelskiej trafiają kobiety bezdomne, pokrzywdzone w wyniku przemocy domowej, matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży. Pracownicy fundacji stawiają sobie za zadanie pomoc kobietom w zapewnieniu im dachu nad głową, ale także w rozwiązaniu pogmatwanych życiowych spraw, w uporządkowaniu ich. Dzięki tej organizacji kobiety mogą liczyć na pomoc prawników, psychologów, pedagogów i pracowników socjalnych.

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here