Studiują i zarabiają

Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie po raz pierwszy zorganizowała u siebie w czwartek, 18 maja, Targi Pracy. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem zarówno studentów WSSP, jak z studentów z innych szkół wyższych Lublina.


– Uczelnia funkcjonuje już siedemnasty rok akademicki. Uczy się w niej około 2,5 tysiąca studentów. Obecnie WSSP znajduje się na 12. miejscu wśród wszystkich szkół wyższych w kraju pod względem umiędzynarodowienia. Nasi studenci pochodzą z 44 krajów świata, ze wszystkich kontynentów, poza Australią – mówi doc. Henryk Stefanek, założyciel i kanclerz WSSP. – Studenci zagraniczni, uczący się w WSSP, w większości studiują na studiach dziennych. Z uwagi na to, że posiadają oni trochę wolnego czasu, a bardzo często również i zostają w Polsce na wakacje, mogą podjąć różnego rodzaju czynności zawodowe i dlatego dzisiaj chcemy im pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy, organizując u siebie Targi Pracy – mówił kanclerz H. Stefanek podczas otwarcia Targów Pracy.
Studenci cudzoziemcy stanowią liczną i aktywna grupę społeczności uczelni. Obecnie na WSSP studiuje ponad 200 osób anglojęzycznych i około 600 osób z Ukrainy, z których większość uczy się w języku polskim. W ramach studiów uczelnia oferuje studentom z zagranicy bezpłatne kursy języka polskiego, zachęcając ich do nauki polskiego również przez bezpłatne zajęcia dodatkowe. Choć wielu z nich po zakończeniu nauki powraca do swoich rodzinnych krajów, to większość utrzymuje nadal kontakt z uczelnią.
W obecnym roku akademickim WSSP oferuje studia podyplomowe na 46 kierunkach. Jednym z najpopularniejszych wśród studentów spoza Polski jest fizjoterapia. W Indonezji czy Libii zdobyty za granicą tytuł magistra fizjoterapii jest niezwykle cenionym dokumentem. Studiujący w Polsce cudzoziemcy znają ze swojego doświadczenia model łączenia pracy z nauką w trakcie semestru. Sami chcą uczyć się i pracować, dlatego, aby ułatwić im kontakt z pracodawcami uczelnia zaprosiła ich do siebie, organizując Targi Pracy. – Naszą motywacją było wyjście naprzeciw potrzebom studentów. Już od jakiegoś czasu Biuro Karier WSSP otrzymywało wyraźne sygnały od studentów anglojęzycznych, że pomoc w uzyskaniu pracy jest dla nich bardzo ważna. Dodatkowo pracodawcy oczekują od przyszłych absolwentów praktycznego doświadczenia i w związku z tym studenci próbują aktywnie kształtować swoją karierę zawodową już w trakcie studiów – wyjaśnia mgr Dorota Stefanek-Langham, zastępca kanclerza WSSP ds. organizacji dydaktyki.
Od ponad roku trwa współpraca uczelni z Indykpolem, a w sezonie letnim z przetwórniami owocowymi, w których pracują studenci z Indii przebywający w Polsce przez cały rok. Praca dla studenta musi być sezonowa albo dorywcza, bo w wielu krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii, czas ich pracy jest normowany i nie może przekroczyć 20 godzin tygodniowo. – Do maja 2015 roku studenci obcokrajowcy nie mogli pracować w trakcie roku akademickiego. Teraz wprowadzono zmiany, dzięki którym mogą łączyć naukę z pracą. Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących limitu godzin przeznaczonych na pracę, ale zachęcamy mocno studentów, by pamiętając o tym, że są studentami studiów stacjonarnych, nie przekraczali limitu 20 godzin w tygodniu – dodaje pani Kanclerz.

Zatrudnienie od zaraz

Na Targach nie zabrakło pracodawców chętnie zatrudniających cudzoziemców. – Mamy oferty pracy w marketach spożywczych i budowlanych, – zmiany są ustalane na postawie planu zajęć. Powoli zbliża się sezon wakacyjny. Rusza sezonowa praca w zakładach produkcyjnych w Lublinie i okolicy i zapraszamy wszystkie osoby uczące się, również te, które nie posługują się językiem polskim – mówi Joanna Warda z Agencji Pracy „Full Job”. Wśród firm obecnych podczas targów znalazły się: Hotel Wieniawski, Dwór Anna, La J`adore Instytut Urody, Onyx – Beauty Clinic, Paderewski Szkoła Językowa czy Serwis Plus outsourcing Indykpol. – Dobrze, że są dziś na uczelni organizowane Targi, bo zawsze warto dowiedzieć się, co się dzieje na rynku pracy. Niebawem będę miał praktyki, więc na razie przyszedłem się rozejrzeć – mówi Paweł, student fizjoterapii na WSSP. W programie Targów Pracy znalazły się również warsztaty i szkolenia, na których studenci mogli nie tylko dowidzieć się, jak napisać dobre CV czy list motywacyjny, ale również, jakie możliwości oferuje im sama uczelnia, która w tym roku otwiera Inkubator Przedsiębiorczości. W ten sposób WSSP bezpłatnie pomaga swoim studentom w stawianiu pierwszych kroków w świecie przedsiębiorczości. Każdy student tej uczelni może założyć swoją firmę. Nie ponosząc przy tym jakichkolwiek kosztów. Nie musi też rejestrować własnej działalności gospodarczej. Inkubowane przedsiębiorstwa – start-upy – działają pod opieką WSSP, przy wsparciu jej kadry i całej szkolnej społeczności.
Emilia Kalwińska