Stworzyli pszczeli raj

Lubelska Fundacja Krajobrazy została laureatem konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” i w nagrodę otrzymała fundusze na posadzenie w różnych dzielnicach Lublina 1400 miododajnych roślin.


Fundacja Krajobrazy to jeden z trzynastu laureatów ogólnopolskiego konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Otrzymany grant przeznaczyła na realizację konkursu dla mieszkańców i edukacyjne warsztaty. W konkursie „Wspólnie posadźmy kwiaty dla pszczół” mogli wziąć udział mieszkańcy lubelskich dzielnic, przesyłając zdjęcia miejsc nieurządzonych lub zaniedbanych, które można by zagospodarować sadząc rośliny bogate w nektar i pyłek.

Spośród nadesłanych prac jury wybrało trzy dzielnice: Konstantynów, Szerokie (ul. Ślężan) i Śródmieście (ul. Szczerbowskiego). Ich mieszkańcy wzięli udział w warsztatach, podczas których przeprowadzono zajęcia o łąkach kwietnych i o metodach sadzenia roślin w mieście oraz posadzono w sumie 1400 kwiatów i roślin pyłko i nektarodajnych.

Posadzone rośliny utworzyły piękne rabaty, zdobiące skwer na Konstantynowie oraz na ul. Ślężan i Szczerbowskiego. – Realizując wspólnie z mieszkańcami projekt, przyczyniliśmy się nie tylko do międzypokoleniowej integracji lokalnej społeczności, ale stworzyliśmy też dekoracyjne miejsca, które stały się źródłem pożywienia dla pszczół – mówi Wojciech Januszczyk, prezes Fundacji Krajobrazy. (EM.K.)