Na styku projektowania i biznesu

Konferencja (12-13 października) „Design – LED Innovation for Business”, zorganizowana wspólnie przez Lubelski Instytut Designu i projekt Design for Europe, to najpierw sesja w Lubelskim Instytucie Designu przy Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym SA, drugiego dnia warsztaty w Centrum Spotkania Kultur. Dość hermetyczne wydarzenie było bardzo istotnym wsparciem dla przedsiębiorców
Adresowano je głównie do małych i średnich firm (sektor MŚP), do administracji publicznej, władz lokalnych, środowisk projektantów i wszystkich zainteresowanych designem szerzej niż tylko w aspekcie wzornictwa. W sesji plenarnej wzięło udział ok. 100 osób, w warsztatach 25.
– Chcieliśmy ukazać korzyści płynące ze stosowania idei designu w prowadzeniu biznesu, jego istotny wpływ na wzrost innowacyjności – mówi Piotr Skrzypczak z LID.
– Dziś inaczej, szerzej podchodzi się do terminu „design”, czyli projektowanie: jest traktowane jako szukanie rozwiązań, kreatywne pokonywanie problemów – uważa dr Joanna Hołda, dyrektor Instytutu.
Doświadczenia brytyjskie przekazał Clayton Shaw (Birmingham University) natomiast idee dekoratorów z Lublina i Lubelskiego Dariusz Donica (Departament Promocji, Urząd Marszałkowski WL).

Projektowanie powinno apelować do świadomości ekologicznej, którą ludzie albo mają, albo jest ona dopiero kształtowana przez tak pojmowany design. Poza tym odbiorcy lubią teraz wiedzieć, w jaki sposób i gdzie to coś się produkuje, z czego się składa, jak bardzo jest przetwarzane.

A jakie z tego korzyści?

Lubelscy przedsiębiorcy, którzy zajmują się innowacyjnym projektowaniem, mieli okazję wymienić doświadczenia. Temu służyło spotkanie ambasadorów projektu Design for Europe – to m.in. Nuno Gomes (Portugalia), Dita Danosa (Litwa), a z Polski Ewa Gołębiowska (Zamek Cieszyn) – i przedsiębiorców z całej Polski. Prowadzili je Jonathan Ball (Wielka Brytania) i Justin Knecht (USA).
Wybitni eksperci dawali przykłady z całego świata, wskazując, jak firmy stosują design do zwiększenia innowacyjności i wzrostu konkurencyjności na rynku. Temu służyła dyskusja z przedstawicielami lubelskich środowisk design na temat niedawno uruchomionego Działania 1.4 „Wzór na Konkurencję” w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. To kompleksowe wsparcie w sferze wykorzystania procesów wzorniczych, obejmujące audyt wzorniczy oraz tworzenie strategii wzorniczej, rozumianej jako raport z audytu zawierający rekomendacje dalszych działań.
Zainteresowanie tematem
…na konferencji wykazali wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, wiceprezydent Lublina Krzysztof Komorski, dziekan Wydziału Artystycznego UMCS prof. Krzysztof Szymanowicz i przedstawiciele organizacji pro-biznesowych.
W konferencji aktywnie uczestniczył Michał Furmanek z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestora UM Lublin, animator projektu „miasto.to”: – Tego rodzaju warsztaty w międzynarodowym gronie przy użyciu takiej metodologii u nas, w Lublinie, w zasadzie się nie zdarzają. Praca z ludźmi zawodowo zajmującymi się przemysłem kreatywnym jest pasjonująca – twierdzi urzędnik, twórca projektu „Kreatywni”. – Ta konferencja i warsztaty uświadomiły mi, że design to ideologia będąca dziś koncepcją przewodnią w tworzeniu nowych rozwiązań produktów, procesów czy usług. I dotyczy każdego typu organizacji: czy to firma komercyjna, administracja publiczna czy organizacja pozarządowa.
W obradach brali udział liczni projektanci, m.in. utytułowani designerzy Małgorzata i Tomasz Rygalik (z Rygalik Studio), Piotr Lutek (Blue Fox), Radosław Nowakowski (Redo Design Studio). Wyszli z konferencji przekonani, że idea designu jako głębszej koncepcji jest ważnym elementem budowania kultury projektowej we współczesnym świecie. I trzeba ją stosować, jeśli gospodarka chce uzyskiwać wysoką jakość projektowania.
Organizatorzy polecają informacje o tej idei na: www.designforeurope.eu. Jej lubelscy animatorzy chętnie odpowiedzą na pytania pod adresem: design@lpnt.pl.
Marek Rybołowicz