„Suita Krasnostawska” nagrana

Dobra wiadomość w tych skąpych od dobrych wiadomości czasach. W dniach 12-13 kwietnia, w warszawskim studiu nagraniowym Black Kiss Records, zespół Chłopcy Kontra Basia, z gościnnym udziałem wybitnej pianistki jazzowej Agi Derlak, nagrał płytę „Suita Krasnostawska” z muzyką do sonetów Stanisława Bojarczuka.

Zespół, zainspirowany pomysłem Wojtka Machejusa z KDK, zainteresował się twórczością krasnostawskiego poety. Prapremierowe wykonanie fragmentu Suity odbyło się we wrześniu 2020 r. w trakcie II Festiwalu Sztuk Krasnych. Szczególną uwagą wykonawcy obdarzyli cykl liryków weselnych poety, w których Bojarczuk opisuje obrzędy i zwyczaje związane z tradycyjnymi wiejskimi zaślubinami.

Na płycie znajdzie się siedem utworów. Album jest realizowany ze środków z Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Wnioskodawczynią projektu jest Marta Zorska. W czasie epidemii trudno cokolwiek przewidzieć, ale premiera Suity planowana jest na najbliższe tygodnie, być może odbędzie się 8 maja, w imieniny Stanisława. W ramach projektu powstanie też teledysk promujący wydawnictwo. (k)