Sukces goni sukces

Julia Czuryło i Julia Radelczuk

Julia Radelczuk, reprezentująca barwy UKS Tempo Chełm, grając w parze z Julią Czuryło z Wrocławia, została wicemistrzynią Polski juniorek w siatkówce plażowej. W nagrodę zawodniczka z Chełma dostała powołanie do reprezentacji Polski i w pierwszych dniach września wystąpi w mistrzostwach Europu juniorek do lat 18, które odbędą się w Grecji.

Julia Radelczuk swoją przygodę z siatkówką rozpoczynała w klubie MKS II LO pod okiem Tomasza Augustyniaka. W sezonie plażowym reprezentowała już barwy UKS Tempo Chełm, a do rywalizacji przygotowywała ją mama, Agnieszka Radelczuk. Od dwóch lat Julka uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Spale. Zawodniczka z każdym rokiem właściwie rozwija się i osiąga coraz większe sukcesy w siatkówce plażowej. Dosłownie tydzień po zdobyciu złotego medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Starym Sączu, świętowała swój kolejny duży sukces.

Julia Radelczuk, grając w parze z Julią Czuryło z Wrocławia, zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski juniorek. Biorąc pod uwagę, że obie zawodniczki rywalizowały z przeciwniczkami starszymi od siebie o dwa, a nawet trzy lata, ich osiągnięcie jest godne podziwu.

Mistrzostwa odbyły się w Wielkiej Nieszawce. 16-letnia Julia Radelczuk i jej rówieśniczka z Wrocława w eliminacjach nie straciły żadnego seta. W pokonanym polu pozostawiły pary z TS Śrubiarnia Żywiec, UKS Atena Warszawa i SAS Sejny. Półfinał kosztował obie Julki już nieco więcej wysiłku. Zmierzyły się w nim z parą Julia Kielak i Maja Kruczek reprezentującą INEX MUKS Poprad Stary Sącz. Pierwszy set należał do rywalek, które wygrały 21:16. Dwie kolejne partie przebiegały już pod dyktando Julii Radelczuk i Julii Czuryło. Drugiego seta chełmsko-wrocławska para wygrała 21:14, a trzeciego 15:10 i dzięki tej wygranej zameldowała się w finale.

W pojedynku o złoto Radelczuk i Czuryło zagrały z Małgorzatą Ciężkowską i Urszulą Łunio z UKS Absolwent Sport z Warmii i Mazur. W tym meczu zawodniczki z Chełma i Wrocławia musiały jednak uznać wyższość starszych koleżanek, przegrywając 0:2 (12:21, 16:21).

– Srebro zdobyte w kategorii juniorek jest wielkim sukcesem obu Julek – mówi Agnieszka Radelczuk. – Nasze zawodniczki rywalizowały ze starszymi od siebie rywalkami, a do tego przystąpiły do turnieju w obniżonej formie. Moja córka borykała się z kontuzją mięśnia czworogłowego, a Julka Czuryło narzekała na uraz barku. Mimo to dziewczyny były dzielne, zagryzły zęby i walczyły do samego końca o jak najlepszy wynik.

Julia Radelczuk jest pierwszą zawodniczką żeńskiej siatkówki plażowej z województwa lubelskiego, która w jednym roku zdobyła dwa medale mistrzostw Polski w dwóch różnych kategoriach wiekowych. Ostatnie występy Radelczuk i Czuryło nie mogły zostać niezauważone przez sztab szkoleniowy reprezentacji Polski juniorek. Obie zawodniczki dostały powołanie do kadry narodowej i obecnie przygotowują się do występu w mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej pań do lat 18, które odbędą się w Grecji. Trzymamy kciuki za obie Julki! (s)