Sukcesy Kół Gospodyń Wiejskich

W niedzielę, 5 lipca, w hali sportowej MOSiR w Chełmie odbył się półfinał konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” organizowanego przez Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego. W kilku kategoriach wyróżniono Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu krasnostawskiego.

Tematem przewodnim konkursu były jabłka lubelskie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z terenu trzech powiatów: chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego rywalizowały między sobą w trzech kategoriach konkursowych: na najlepszą szarlotkę z wykorzystaniem lubelskich jabłek, na najlepsze produkty i potrawy charakterystyczne dla regionu lubelskiego, a także na najpiękniejsze wyroby rękodzielnicze.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Razem Lepiej” w Ksawerówce (gmina Fajsławice) przygotowały dwie szarlotki. Jedna z nich, szarlotka królewska, zapewniła im trzecie miejsce. – Ponadto nasze gospodynie przygotowały świeży kompot z jabłek i pierogi z delikatnym jabłkowym nadzieniem, które z dodatkiem śmietany smakowały wybornie – opowiada Aleksandra Granat z gminy Fajsławice.

KGW Bzite z gminy Krasnystaw zajęło z kolei pierwsze miejsce w kat. najlepsze produkty regionalne, w której zgłosiło bażanta w jabłkach. – Wybór był kolegialny. Gdy zastanawiałyśmy się, jaką potrawę zgłosić na konkurs, jedna z koleżanek zaproponowała bażanta, który bardzo rzadko gości na naszych stołach. Pomysł okazał się trafiony, konkurencja była duża, a mimo to właśnie naszą propozycję docenili jurorzy – cieszą się członkinie KGW Bzite.

Sukcesem zakończył się wyjazd do Chełma dla pań z gminy Łopiennik Górny. KGW z Woli Żulińskiej wyróżniono w aż dwóch kategoriach. W kat. „najpiękniejsze wyroby rękodzielnicze” panie z Woli Żulińskiej były pierwsze, a w kat. najsmaczniejsze potrawy z jabłek – trzecie. KGW Łopianki były drugie w kat. rękodzieło. Podczas imprezy wyróżniono też panie z KGW „Wszyscy Razem” w Równiankach (gmina Rudnik). (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here