Sułtan pomoże wydobyć węgiel

Przedstawiciele australijskiej firmy Balamara, która rozpoznaje złoża węgla w powiatach chełmskim i włodawskim spotkali się z samorządowcami z gmin, które obejmuje ich koncesja „Sawin II”. Australijczycy chcą już w przyszłym roku wystąpić o koncesję na wydobycie węgla.

 

Balamara Resources Limited to obok PD Co kolejna firma z australijskim kapitałem zainteresowana budową kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowych. Ich koncesja na rozpoznanie złóż ogólnie nazwana Sawin II obejmuje gminy Chełm, Wierzbica, Sawin, Urszulin, Hańsk i Stary Brus. I to z włodarzami tych samorządów oraz starostą włodawskim w minioną sobotę spotkał się w Lublinie Derek Lenartowicz, prezes wykonawczy spółki. W spotkaniu uczestniczył także sułtan z Dubaju, który jest poważnie zainteresowany finansowaniem inwestycji.
Przedstawiciel Emiratów Arabskich chciał podobno poznać teren przyszłej inwestycji i poznać nastawienie do niej lokalnych władz.
– Inwestorzy sprawiają wrażenie zdeterminowanych i twardo zapowiadają budowę kopalni – mówi Andrzej Chrząstowski, wójt Wierzbicy. – Jako samorządowcy jesteśmy za budową. I nikt z nas nie patrzy na inwestycję przez pryzmat własnej gminy, ale korzyści, jakie może przynieść dla całego regionu.
Inwestorzy planują uzyskać w tym roku decyzje środowiskowe, a w przyszłym wystąpić z wnioskiem o koncesję na wydobycie węgla. (reb)