Świąteczna iluminacja przyćmi wirusa

Świąteczna choinka przy ratuszu zaświeci lada dzień

13-metrowa choinka przed ratuszem, światełka na deptaku, dekoracje na placu Litewskim, czy na Starym Mieście. Już w tym tygodniu w Lublinie pojawi się iluminacja świąteczna. Jej koszt wyniesie 140 tysięcy złotych.


Mimo trwającej epidemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń, już w tym tygodniu na ulicach Lublina pojawi się iluminacja świąteczna. Podobnie, jak w ubiegłym roku światełka i świąteczne dekoracje pojawią się koło ratusza, na deptaku, na placu Litewskim i na Starym Mieście.

– Rozmieszczenie elementów świetlnych i ich ilość będzie taka sama, jak w zeszłym roku – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego ratusza. W tym roku iluminacja ma wyglądać w „klasyczny sposób”. Nie będzie więc charakterystycznych lampionów, jakie trzy lata temu ozdobiły plac Litewski. Pomysł Jarosława Koziary budził wówczas spore kontrowersje. Część osób uważała, że instalacja nie nawiązuje do bożonarodzeniowej tradycji.

Montowanie iluminacji ruszy w środę, 2 grudnia. – Prace zaczną się od deptaka na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zamontowane zostaną elementy oświetleniowe i drzewka, następnie przystrojone zostaną latarnie na Placu Litewskim. 4 i 5 grudnia przed ratuszem rozstawiana będzie 13-metrowa choinka – zapowiada I. Boguta.

Koszty iluminacji, które obejmują montaż i demontaż zakupionych wcześniej elementów, wyniosą około 140 tysięcy złotych. Dekoracja będzie zdobiła ulice Lublina przez dwa miesiące. Co ciekawe, demontaż iluminacji jest planowany dopiero 8 i 9 lutego, czyli już po przypadającym na 2 lutego Święcie Matki Bożej Gromnicznej, kiedy dekoracje świąteczne zazwyczaj są demontowane.

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w czwartek, Boże Narodzenie – w piątek, a Dzień Świętego Szczepana – w sobotę. Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział niedawno, że w okresie świątecznym Polacy muszą się liczyć z obostrzeniami, mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa. Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here