Świąteczna ulica 1 Maja

Punkt Kultury cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców

Kiedy w marcu 2015 roku powstawał Punkt Kultury przy ul. Skibińskiej 21 w Lublinie, celem działających w nim animatorów było m.in. przygotowanie święta ulicy 1 Maja. Także w tym roku przygotowania do uroczystości ruszyły blisko 2 miesiące wcześniej. Na dzień 1 maja od 14.00 do 22.00 zaplanowano wiele atrakcji. Udział był bezpłatny.
Pierwszym punktem programu „Pan Masala prezentuje” była degustacja potraw kuchni hinduskiej oraz pakistańskiej. Przygotowano wystawę rysunków i malarstwa uczestników warsztatów plastycznych, które odbywały się w Punkcie Kultury. Wystąpiła też grupa improwizacyjna „Improwertycy”. To młodzi, pozytywni ludzie z charakterem, którzy dopiero co rozpoczynają swoją karierę w teatrze improwizowanym. Ich twórczość to wybuchowa mieszanka poczucia humoru i absurdu. Dzięki sugestiom publiczności tworzą oni na żywo niezapomniane spektakle. Powstali dzięki współpracy na warsztatach prowadzonych przez Impro Teatr Bezczelny.
Jak majówka, to i grill. Tradycji musi stać się zadość, więc organizatorzy zapewnili także rodzinny grill. Królowały kuchenne eksperymenty, np. owocowe szaszłyki i wiele innych nietypowych potraw.
O 17.30 rozpoczął się jam taneczny w stylu popping, dancehall i breakdance. Udział mógł wziąć każdy. Swoją twórczością chwalili się również tego dnia studenci szkół projektowania i designu. Pokaz Mody Pierwszomajowej stanowił fantastyczną podróż po wyobraźni, od bajkowych i komiksowych inspiracji, po najbardziej niesamowite oraz modne kreacje rodem z paryskich wybiegów.
O 19.00 wystąpiła grupa Bronomuza i Przyjaciele, zespół młodych artystów, którzy w ramach zajęć muzycznych w Punkcie Kultury układają teksty, śpiewają i nagrywają teledyski. Zaraz po godzinnym koncercie można było zobaczyć na scenie pokaz układu dancehall, przygotowanego przez uczestniczki zajęć Punktu Kultury. Po nich sceną zawładnęło Zbigi-Sindbad-Bonc, które wykonało szereg piosenek bluesowych. Godzinę później odbyła się prezentacja animacji poklatkowej, wykonanej przez uczestników warsztatów w Punkcie Kultury. O 21.45 efekty swojej pracy przedstawili uczestnicy zajęć z tworzenia diaporamy. Świętowanie zakończono o 22.00 pokazem fireshow w wykonaniu grupy Nizar.
Organizatorzy zaplanowali też spotkanie z zawodnikami Motoru Lublin i malowanie twarzy najmłodszym. Można było również dostać watę cukrową i balony od animatorów Punktu Kultury przy Skibińskiej 21. Uczestnicy przez cały dzień mogli podziwiać również instalacje artystyczną – Łapacz Snów. Została ona wykonana z elementów dekoracyjnych, które powstały w ramach zajęć szydełkowania.
– Dużo imprez przygotowujemy wspólne z mieszkańcami, podczas warsztatów. Część artystów jest zapraszana z zewnątrz, żeby uświetnić obchody tego święta. Staramy się w pewien sposób zmieniać marzenia mieszkańców chociaż trochę w rzeczywistość. Chcemy, żeby ta przestrzeń była ich drugim domem. Pomagamy im nieraz rozwiązywać nawet prywatne problemy, ale głównie chodzi o to, żeby tworzyć dobre relacje – opowiada Tymoteusz Wojna z Centrum Kultury i Punktu Kultury.
Punkt Kultury powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu.
Joanna Niećko