Świątecznie obdarowani rodacy

W tym roku ze Świdnika na Białoruś i Ukrainę wyjedzie 220 paczek z darami. W miniony piątek tegoroczna akcja została oficjalnie podsumowana.
Akcja „Polacy – Rodakom zza wschodniej granicy” to już świdnicka specjalność. W tym roku odbyła się już po raz siedemnasty. Przez kilka tygodni organizatorzy razem z uczniami i nauczycielami z Zespołu Szkół nr 2 zbierali dla Polaków na Wschodzie m.in. olej, cukier, ryż, konserwy, a także słodycze, kawę, herbatę, przyprawy oraz środki higieniczne. Dodatkowo w każdej paczce znalazły się również jabłka i opłatek.
W zbiórkę zaangażowało się wiele osób. Ci, którzy mogli, samodzielnie kupili produkty żywnościowe. Część osób wsparło organizatorów wpłatami na konto. W miniony piątek przygotowywanie paczek zostało oficjalnie zakończone. Odbyło się również podsumowanie całej akcji.

– Tak się złożyło, że po raz siedemnasty byłem koordynatorem zbiórki. Naszym założeniem było, żeby zebrać dwa busy darów, czyli ok. 220 paczek. Udało się nam – mówił Kazimierz Bachanek, radny miejski. – Średnio pudełka ważą ok. 10 kg każde. Wyślemy więc na Wschód mniej więcej 2,2 tony darów.
Za pomoc i zaangażowanie w akcję uczniom i nauczycielom z Zespołu Szkół nr 2 dziękował Tomasz Szydło, dyrektor placówki. Organizatorzy podkreślali, że zbiórka spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców.
– Uczniowie, którzy pomagali nam w akcji prowadzonej w marketach, mogą tę ofiarność potwierdzić – mówił Aleksander Suski, radny miejski. – Zwłaszcza w przypadku osób starszych: każdy kto dostał ulotkę informacyjną o akcji, kończąc swoje zakupy, coś zostawiał również dla rodaków ze Wschodu.
Za kilka dni wszystkie przygotowane dary wyjadą ze Świdnika. Do odbiorców dotrą jeszcze przed świętami. – Te paczki od kilku lat mają dwa miejsca do których trafiają. Pierwsze to Raduń na Białorusi i Związek Polaków w Grodnie. Drugi to Ukraina – dodawał Kazimierz Bachanek.

Tegoroczna akcja odbywa się pod patronatem senatora RP Stanisława Gogacza, burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona oraz posła RP Artura Sobonia. Jej organizatorami są: Zespół Szkół nr 2, Ruch Odbudowy Polski Koło w Świdniku, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Świdniku, Urząd Miasta Świdnik i Koło LOK Suseł w Świdniku.(kal)