Światłoczuła linia autobusowa

Kurs „światłoczułym” autobusem linii 42

Przed sylwestrem na ulicach Lublina pojawił się nietypowy autobus MPK, który kursował na trasie linii 42. To jeden z elementów akcji społecznej „Światłoczuli” na rzecz dzieci niewidomych i słabowidzących, organizowanej od połowy ubiegłego miesiąca do końca roku przez SKENDE Shopping i IKEA.


Mieszkańcy Lublina, którzy zdecydowali się na przejazd autobusem, byli zaskoczeni. Wnętrze pojazdu zostało bowiem całkowicie wyciemnione.
– To pozwoliło pasażerom przekonać się, jak trudno jest osobom niewidomym żyć w ciemności. Ten element akcji miał ogromny aspekt edukacyjny. Przejazd nietypowym autobusem miał pokazać mieszkańcom Lublina, jak osoby niewidome i słabowidzące poruszają się na co dzień, aby mogli lepiej zrozumieć, że prozaiczne sytuacje z perspektywy osób widzących, dla niewidomych często stanowią nie lada wyzwanie. – przekonują organizatorzy akcji, która miała na celu bezpośrednią pomoc materialną dla ośrodków zajmujących się edukacją oraz opieką nad dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi.
W ramach akcji do końca roku w atrium SKENDE Shopping obok sklepu IKEA działała Świąteczna Strefa Światła, gdzie na miejscu odwiedzający mogli podpisać się pod życzeniami dla dzieci niewidomych za pomocą specjalnej maszyny brajlowskiej. Do akcji przystąpiło wielu znanych lublinian, między innymi Marcin Wójcik i Waldemar Wiłkołek z kabaretu Ani Mru Mru.
Z podpisów zostaną utworzone wyjątkowe księgi życzeń, które trafią do Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej. Organizatorzy akcji przekażą również tym instytucjom pomoce dydaktyczne, które będą odpowiedzią na realne potrzeby ich podopiecznych. BAS