„Światłoczuli” lublinianie

Dzięki akcji do niewidomych i słabowidzące dzieci trafiły pomoce dydaktyczne

Ponad 2200 mieszkańców Lublina podpisało się pod życzeniami dla dzieci niewidomych i słabowidzących za pomocą maszyny brajlowskiej w ramach akcji „Światłoczuli”, organizowanej przez Ikea i Skende Shopping.


Wszystkie podpisy w formie wyjątkowych, specjalnie oprawionych ksiąg życzeń trafiły do podopiecznych lubelskich ośrodków: Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata” oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej. Dzieci otrzymały również od organizatorów akcji pomoce dydaktyczne.
– Cieszymy się, że tak wielu mieszkańców zaangażowało się w akcję, odwiedzając przed świętami naszą Świąteczną Strefę Światła i podpisując się brajlem pod życzeniami dla podopiecznych lubelskich ośrodków. Wśród nich znaleźli się również reprezentanci regionalnych mediów, blogosfery i świata kultury. Tym symbolicznym gestem dołączyli do naszego grona „światłoczułych” i pokazali, że razem z nami, całym sercem wspierają dzieci niewidome i słabowidzące – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor Skende Shopping.
Dzięki akcji „Światłoczuli” podopieczni ze Stowarzyszenia oraz SOS-W otrzymali także pomoce dydaktyczne, m.in. maszyny brajlowskie, powiększalniki i lupy elektroniczne ufundowane przez Skende.
– Każde wsparcie, zarówno materialne, jak i niematerialne ma dla naszych podopiecznych ogromne znaczenie. Otrzymane pomoce na pewno ułatwią im naukę oraz start w dorosłe życie, żeby w przyszłości mogli być aktywni społecznie i zawodowo. Brajl jest dla nich światłem, które rozświetla ciemność i pomaga im zrozumieć otaczający świat. To piękne, że w ramach tej wyjątkowej akcji tak wiele osób podpisało się pod życzeniami i podzieliło się tym światłem z tymi, którzy naprawdę tego potrzebują – dodaje Iwona Majewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.
Przez cały czas trwania akcji „Światłoczuli” w Centrum Handlowym Skende Shopping funkcjonowała specjalna strefa edukacyjna, w której odbywały się m.in. warsztaty dla uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Ich uczestnicy dowiedzieli się, jak zachowywać się
w towarzystwie osób niewidomych oraz mogli zobaczyć przedmioty, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie.
Wspólnie z partnerami akcji – ZTM i MPK w Lublinie – udało się również uruchomić specjalną dodatkową Światłoczułą Linię Autobusową. Nietypowy autobus z wyciemnionym wnętrzem, kursujący 28 grudnia na trasie linii 42, wzbudził duże zainteresowanie mieszkańców Lublina.
W sumie ponad 300 osób zdecydowało się na przejazd tym autobusem, aby na własnej skórze przekonać się, jak trudno jest osobom niewidomym żyć w ciemności. BAS