Światłowód na słupach, ale nie w domach

Już kilka lat temu mówiło się szerokopasmowym internecie, który miał dotrzeć do wiejskich domów w województwie lubelskim. W końcu Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs, który wyłonił wykonawcę sieci. Ale chociaż do niektórych miejscowości światłowód faktycznie już dotarł, to mieszkańcy nie wiedzą, jak i kiedy mogą się do niego podłączyć.

– W naszej wiosce była firma, która kładła kable, część tego światłowodu idzie po słupach elektrycznych i chociaż przewody wiszą już jakiś czas, to nikt nam nie proponuje podłączeń się do sieci. Brakuje informacji, co mamy zrobić, jeżeli jesteśmy światłowodem zainteresowani – mówi mieszkaniec kol. Nowosiółki w gminie Chełm. – O światłowodzie nie wiedzą też urzędnicy z gminy.

– Bo to nie nasza inwestycja – tłumaczy Paweł Ciechan, sekretarz gminy Chełm. – Za sieć odpowiada Urząd Marszałkowski.

Ale i Urząd Marszałkowski nie zna za wielu konkretów. – Prowadzone aktualnie prace projektowe i budowlane na terenie województwa lubelskiego w zakresie zapewnienia szerokopasmowego dostępu do internetu o wysokich przepustowościach w zdecydowanej większości związane są z realizacją projektów dofinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Wnioskodawcami i beneficjentami tychże projektów są podmioty komercyjne. W przedmiotowym przypadku na obszarze powiatu chełmskiego i miasta Chełm projekt realizuje firma Fibee IV sp. z o.o. – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa lubelskiego.

Niestety kontakt z firmą Fibee nie jest wcale taki prosty. Można to zrobić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej. Osoba, z którą udało nam się porozmawiać na infolinii, nie pomogła w kontakcie z osobami kompetentnymi do udzielania informacji. Więcej można dowiedzieć się, dzwoniąc jako klient do powiązanej z Fibee firmy Inea, która zajmuje się powiatem chełmskim. W niektórych miejscowościach jest banner reklamowy firmy z numerem kontaktowym.

Tam usłyszeliśmy, że spotkania informacyjne z mieszkańcami pokrzyżowała pandemia, przez którą wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ale jeżeli na słupach elektrycznych widać zwoje kabli, to znaczy, że internet jest już doprowadzony i będzie można umawiać się na jego podłączenie z technikami. Przed uruchomieniem konkretnego odcinka firma poinformuje o tym miejscowe władze albo sołtysa, żeby informacja dotarła do mieszkańców. (bf)

W wielu miejscowościach światłowód doprowadzono napowietrzenie, wykorzystując do tego słupy linii elektrycznej. Jeżeli taki zwój przewodu jest na słupie, to znaczy,
że będzie można podłączyć się do sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here