Światłowód nie dla wszystkich

Komuś zabrało wyobraźni? Tworząc sieć światłowodową pominięto wiele gospodarstw, a nawet całe miejscowości w gminie Gorzków. Urząd gminy zapewnia, że to nie jego wina.

19 grudnia 2020 r. na stronie urzędu gminy w Gorzkowie ukazał się tekst pt. Szybki internet w Naszej Gminie”. – Ostatni czas pokazał, jak ważną rolę w naszej codzienności pełni Internet. Szybkie i niezawodne łącze umożliwia nie tylko wykonywanie pracy zdalnej, edukację, sprawne załatwianie spraw urzędowych, robienie zakupów online, komunikację czy bycie w kontakcie z bliskimi.

Internet szerokopasmowy to także stały dostęp do zabawy i rozrywki. W ostatnim czasie wiele osób przekonało się, jak ważny jest dostęp do szerokopasmowego Internetu. Niestety w wielu miejscach w naszym kraju mieszkańcy nadal nie mogą korzystać z nowoczesnych usług cyfrowych. Sytuacja ta ulegnie jednak niebawem zmianie i możliwość korzystania z usług światłowodowych uzyskają mieszkańcy 7 województw w całym kraju. Trwa bowiem budowa sieci światłowodowej, współfinansowana z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – czytamy na stronie gorzkowskiego urzędu.

Z artykułu wynika, że dzięki projektowi mieszkańcy ponad pół miliona gospodarstw domowych uzyskają dostęp do szybkiego i niezawodnego Internetu światłowodowego. Inwestycja obejmie też prawie 2 tysiące jednostek oświatowych. Co więcej, wybudowana infrastruktura będzie miała charakter otwarty, a dzięki marce Fiberhost, która będzie udostępniała ją zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim dostawcom usług telekomunikacyjnych, mieszkańcy będą mogli korzystać z szerokiej oferty usług światłowodowych takich jak Internet czy telewizja cyfrowa.

– Projekt budowy sieci światłowodowej obejmie obszary, na których nigdy wcześniej nie było dostępu do Internetu szerokopasmowego. Co ważne, sieć budowana jest w najnowocześniejszej technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu), która opiera się w 100 procentach na kablach światłowodowych doprowadzanych bezpośrednio do domu lub mieszkania. Mieszkańcy tych obszarów uzyskają więc dostęp do nowoczesnych i niezawodnych usług cyfrowych, których jakość nie jest zależna od warunków atmosferycznych. Bez względu na pogodę, będą w stałym kontakcie z innymi, a wszystkie sprawy zarówno te zawodowe, jak i prywatne zrealizują online, szybko i sprawnie – czytamy na stronie gminy Gorzków.

Tymczasem mieszkańcy alarmują, że światłowód owszem pojawił się w gminie Gorzków, ale nie wszędzie. Potwierdza to Piotr Cichosz, wicewójt Gorzkowa.

– Odbieramy sygnały o pomijaniu niektórych gospodarstw w miejscowościach takich jak: Piaski Szlacheckie, Gorzków-Wieś, Borsuk, czy też całych miejscowości jak: Bogusław, Bobrowe, Olesin – przyznaje Cichosz, ale od razu podkreśla, że na ostateczny kształt projektu gmina nie miała wpływu. – Gmina Gorzków nie jest inwestorem przedmiotowego zadania. Wykonawcą Generalnym jest spółka Fibee, z kolei wykonawcą zadania na terenie gminy w zakresie projektowania i budowy sieci teletechnicznych jest firma Telekom Data z Lublina – dowiadujemy się.

– Na etapie rozpoczęcia realizacji zadania zwrócono się do nas z prośbą o wspieranie realizacji zadania poprzez zamieszczanie materiałów promocyjnych na stronie internetowej oraz możliwe zaangażowanie sołtysów poszczególnych wsi w rozpowszechnianie umów oświadczeń woli wśród mieszańców naszej gminy wyrażających zgodę na montaż na ich działkach sieci światłowodowej. Przedstawiciele wykonawcy byli obecni na komisji rady gminy oraz sesji sołtysów w grudniu 2019 r. – komentuje Cichosz.

Zasięg sieci można znaleźć na mapach publikowanych w internecie pod adresem mapbook.uke.gov.pl. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here