Światowy peleton jednak znowu zawita do Lublina!

To już pewne! Tour de Pologne powraca do Lublina. To właśnie w naszym mieście rozpocznie się jeden, prawdopodobnie pierwszy z etapów 78. edycji wyścigu, należącego do kolarskiej Ligi Mistrzów.


Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce, który po kilku latach znów miał wrócić na Lubelszczyznę, ominie jednak stolicę województwa. Miasto tłumaczyło, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na „goszczenie” kolarzy. – Priorytetem są dla nas wydatki na żużel – przyznawali przedstawiciele ratusza, dając jednak cień szansy, że światowy peleton jednak pojawi się w Lublinie.

I tak się stanie. Główna w tym zasługa samorządu województwa, który będzie jednym z najważniejszych partnerów finansowych wyścigu. Jaką ostatecznie kwotę wyłoży Urząd Marszałkowski pozostaje tajemnicą, bo urzędnicy zasłaniają się wciąż trwającymi rozmowami z organizatorami, ale zapewne będzie to suma bliska miliona zł. Znaczącymi sponsorami wyścigu będą również miasta Chełm i Zamość, gdzie zlokalizowane zostaną etapowa meta i start. W ubiegłą środę w Lublinie doszło do spotkania dyrektora generalnego Tour de Pologne Czesława Langa z marszałkiem województwa Jarosławem Stawiarskim i prezydentami Chełma i Zamościa.

– To było konkretne, partnerskie i konstruktywne spotkanie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że sport to najlepsza forma promocji. Tour de Pologne to część najbardziej prestiżowego cyklu w kolarstwie szosowym, czyli UCI World Tour, co oznacza, że w Polsce znowu będą najlepsze zawodowe grupy z całego świata. My z kolei potrafimy pokazać wyścig w sposób szczególnie atrakcyjny, więc mam nadzieję, że wszyscy będziemy zadowoleni – stwierdził po spotkaniu Czesław Lang, informując, że na trasie touru znajdzie się również Lublin, skąd prawdopodobnie wystartuje cały wyścig.

Dlaczego miasto Lublin ostatecznie włączyło się w starania o organizację w mieście etapu? – To wielka atrakcja nie tylko dla kibiców kolarstwa szosowego, ale wszystkich mieszkańców miasta spragnionych widowisk na najwyższym poziomie z udziałem najlepszych drużyn świata i reprezentacji Polski – komentuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. – Obecnie trwają prace nad ustaleniem szczegółowego zakresu i zasad udziału Lublina w tym wydarzeniu. Zależy nam, aby miasto skorzystało z szerokiego pakietu promocyjnego – dodaje wiceprezydent, nie ujawniając jednak żadnych kwot. BS

Tour de Pologne wraca do Lublina i na Lubelszczyznę po 12 latach.

Wyścig potrwa od 9 do 15 sierpnia i tradycyjnie zakończy się w Krakowie.

Dokładną trasę wyścigu organizatorzy ogłoszą w połowie kwietnia, ale wszystko wskazuje na to, że pierwszy etap rozpocznie się w Lublinie i zakończy w Chełmie, a po drodze kolarze przejadą przez m.in. Kraśnik, Janów Lubelski, Frampol i Zamość. Następnego dnia peleton wyruszy z Zamościa do Przemyśla.

„Nowy Tydzień” jest jednym z partnerów medialnych imprezy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here