Świdniccy liderzy innowacyjego kształcenia

Świdnickie szkoły – I LO i ZS nr 1, znalazły się w gronie wyróżnionych Certyfikatem „Szkoła Innowacji”. Tytuł ten jest przyznawany placówkom, które dokładają wszelkich starań, by kształcić nowocześnie i na najwyższym poziomie.


Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie podsumowała piątą edycję Projektu Certyfikacji Szkół „Szkoła Innowacji” i Konkursu „Lider Innowacji”. Projekt skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych, które kształcą kreatywnych, innowacyjnych i twórczych absolwentów. Certyfikat jest poświadczeniem, że dana placówka dokłada wszelkich starań, aby kształcić na jak najwyższym poziomie – kształtować postawy przedsiębiorcze oraz społeczną odpowiedzialność. Najlepsze szkoły, dyrektorzy, nauczyciele, szkolne biblioteki i uczniowie, mający szczególne osiągnięcia w dążeniu do tych celów oraz ciekawe inicjatywy zostają dodatkowo uhonorowane tytułem „Lider Innowacji”.
W tym roku w gronie wyróżnionych placówek znalazło się I Liceum Ogólnokształcące w Świdniku. Placówka została wyróżniona aż w trzech kategoriach. Otrzymała drugie wyróżnienie w kategorii „Szkoła – lider innowacji” oraz w kategorii „Innowacyjna inicjatywa” za klasę politechniczną powstałą na mocy porozumienia z  Politechniką Lubelską.
– Cieszymy się z tych wyróżnień, bo na pewno dobrze świadczą o jakości pracy naszej szkoły. Poza innowacyjną klasą politechniczną mamy też innowację polegająca na indywidualnym wyborze przedmiotów rozszerzonych. W większości szkół, kiedy uczeń wybiera klasę np. o profilu biologicznym poza biologią ma narzuconą naukę chemii i fizyki. A u nas sam może wybrać sobie dodatkowe przedmioty. Co ważne, przedmioty rozszerzone nie są wybierane u progu nauki w liceum, w klasie pierwszej, a dopiero w klasie drugiej, żeby uczeń mógł podjąć bardziej świadomy wybór. Jeśli chodzi o naukę języków obcych, każdy uczeń też wybiera je indywidualnie – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO w Świdniku, który również został doceniony przez kapitułę konkursu i odebrał drugie wyróżnienie w kategorii „Dyrektor – lider innowacji”.
„Broniewski” znalazł się także w gronie 33 szkół, którym WSEI przyznała Certyfikat „Szkoła Innowacji”. Certyfikat taki otrzymał również Zespół Szkół nr 1 w Świdniku, a nauczycielka tej szkoły, Agnieszka Dziedzic, otrzymała drugie wyróżnienie w kategorii „Nauczyciel – lider innowacji”. (w)