Świdniccy mistrzowie dyskusji

Debaty Oksfordzkie to dla uczniów z I LO w Świdniku to nie pierwszyzna. Od kilku lat z sukcesami startują w konkursie organizowanym przez UMCS. W tym roku również wrócili z nagrodami.
Wojewódzki Konkurs Debat Politologicznych odbył się w tym roku już po raz siódmy. Organizatorem konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych jest Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od kilku lat w zmaganiach biorą udział uczniowie I LO w Świdniku, drużyny z świetnie sobie radzą. Już dwukrotnie zdobyli pierwsze miejsce. W tegorocznym konkursie „Bronka” również nie mogło zabraknąć. Szkołę reprezentowali: Natalia Karpiuk (2A), Aleksander Kowalczyk (2A) i Michał Ciozda (2C). Nie mieli łatwego zadania, bo przyszło się im zmierzyć z trudnymi zagadnieniami. W tym roku pracownicy UMCS zaproponowali cztery tematy. Uczniowie dyskutowali nad bilansem przynależności Polski do Unii Europejskiej, zastanawiali się, czy warto brać udział w wyborach, a także nad tym, czy demokracja w Polsce jest zagrożona. Czwarta debata miała rozstrzygnąć, czy następuje upadek demokracji liberalnej na świecie.
Konkurs był rozgrywany w formule debaty oksfordzkiej. Uczestnicy byli więc podzieleni na zwolenników i przeciwników każdej tezy. Wygrywała ta grupa, która przedstawiła mocniejsze argumenty i przekonała do nich słuchaczy. Uczestnicy konkursu przygotowywali mowy wprowadzające, pytania dla przeciwników i sami musieli być na nie gotowi. Każdą część debaty kończyła mowa podsumowująca.
Dyskusjom przysłuchiwało się jury w składzie: prof. Wojciech Ziętara z Zakładu Ruchów Politycznych, dr Liliana Węgrzyn-Odzioba z Zakładu Stosunków Międzynarodowych i dr Monika Kowalska z Zakładu Systemów Politycznych. To do nich należała decyzja, która z drużyn zwycięży w debacie.
Uczniowie z „Bronka” wrócili do Świdnika z tytułem wicemistrzowskim. Cała grupa należy do Koła Historyczno-Politologicznego. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod okiem Elżbiety Derek, nauczycielki historii i WOS w I LO i opiekunce koła. (kal)